Blog

ZAVRŠEN ATP/WTA MASTERS U MADRIDU: Nova titula za Novaka, žestok otpor Marija

Najbolji teniser sveta, Novak Đoković, pobednik je turnira Masters 1000 serije u Madridu! No1e je bio bolji od branioca titule, Endija Marija, nakon tri neizvesna i iscrpljujuća seta - 6:2, 3:6, 6:3.

Krajnji rezultat možda i ne pokazuje u potpunosti dramatiku ovog duela. Dovoljno je samo pomenuti da je poslednji gem meča trajao preko 15 minuta i da je srpski as u njemu uspeo da odbrani čak sedam brejk lopti, pa da se dobije jasnija slika koliko je bilo teško doći do pobede protiv izuzetno raspoloženog i motivisanog Škota, koji je imao veliku želju da prekine neprijatnu seriju poraza protiv Đokovića. Nije Mari uspeo u svojoj nameri, ali je bar posle dužeg vremena uzeo set Novaku, što je opet određeno ohrabrenje za Britanca pred naredne okršaje.

Ukupan skor sada je 23-9 u korist Novaka, što je jako velika razlika ako se zna da se radi o prvom i drugom teniseru sveta. Nole je dobio čak 12 od poslednjih 13 duela sa Endijem.

nole i di-endi

Prvi set nije nagoveštavao da će biti tako velika borba. Nole je bio veoma siguran, gotovo nepogrešiv, pa je za samo 32 minuta igre rešio uvodnu deonicu u svoju korist sa 6:2. Već u prvom gemu je naš as napravio brejk, a u petom još jednom je oduzeo servis Mariju, koji je dosta grešio i nije bio ravnopravan u razmenama sa osnovne linije (čak 20-5 u poenima za Đokovića).

Međuti, srpski igrač nije uspeo da zadrži tako visok igre u nastavku. U četvrtom gemu drugog seta Đoković je imao prvu veću krizu. Očajan gem na svoj servis naš teniser završio je dvostrukom servis greškom i tako poklonio brejk Mariju. Škot je poklon oberučke prihvatio i sigurnim servisima bez problema priveo drugi set kraju (3:6) za izjednačenje na 1:1.

Ubedljivo najuzbudljiji, najneizvesniji i najduži set (čak 56 minuta za samo 9 gemova) bio je treći, odlučujući. Poveo je Nole sa 2:0, stekao prednost brejka, ali je odmah u narednom gemu prokockao, opet zbog problema sa servisom i nove "duple". Međutim, u šestom gemu Mari je imao krizu, koju je najbolji sportista sveta iskoristio i opet stekao lepu prednost prvo od 4:2, a vrlo brzo i 5:2.

Delovalo je da Novak ide do nove rutinske pobede nad Britancem, ali u narednom gemu srpski igrač propušta jednu meč loptu na servis rivala i priliku da brže privede meč kraju. Nije moglo da prođe bez drame, u gemu u kom je servirao za trijumf, Đoković je očajno poečo i sa tri greške dao Mariju kolosalnu priliku za povratak u meč (0:40). Sve tri vezane brejk lopte No1e je anulirao, izgledalo je da je slomio otpor rivala, međutim, usledile su još tri prednosti, odnosno brejk lopte za Škota. Ni šest šansi nije bilo dovoljno Endiju, došao je i Đoković do prve prednosti u tom devetom gemu, a ukupno druge meč lopte, ali ni on nije imao snage da tad završi meč. Posle još jednog mini-preokreta i sedme brejk prilike za Marija, Novak je ipak ostao čvrst kao stena i sa tri uzastopna poena došao do velike pobede i nove titule na turnirima Masters 1000 kategorije, gde je ponovo sam na vrhu sa 29 trofeja (Nadal ima 28).

nole slavi kao sultan

Đoković je ponovo uvećao i razliku u odnosu na drugoplasiranog, koja sada iznosi preko 9.000 poena. Naš as je suveren na vrhu sa 16.550 poena, dok Federer i Mari dele drugu poziciju sa svega po 7.525, dakle, i zbirno zaostaju za Novakom čitavih 1.500 bodova.

No1e je dogurao i do 64. ATP titule u karijeri i izjednačio se u tom parametru sa velikim šampionima i idolima iz detinjstva Pitom Samprasom i Bjernom Borgom.