Blog

DRUGA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 3. KOLO: Senzacija u Atini, Zvezda srušila Pao

Košarkaši Crvene zvezde napravili su još jedno veliko iznenađenje u Evroligi. Beogradski "crveno-beli" su ostvarili dosad najveći trijumf u gostima u ovoj sezoni. U Atini je pobeđen slavni Panatinaikos, šestostruki klupski šampion "Starog kontinenta" (1996, 2000, 2002, 2007, 2009, 2011) sa 74:63 (16:14, 22:20, 16:14, 20:15). Ovom senzacionalnom pobedom naš prvak ostao je u trci za plasman u završnicu najkvalitetnijeg evropskog klupskog košarkaškog nadmetanja.

kuzmic

Košarkaši srpskog šampiona delovali su dobro na parketu Olimpijske dvorane u Atini već u uvodnoj deonici. Posle startnih 0:4, Zvezdaši su brzo stigli do poravnanja rezultata (4:4). Do prvog vođstva košarkaši našeg prvaka dolaze u osmom minutu (11:9). Tu minimalnu prednost gosti su održali do kraja prve četvrtine (16:14).

Početkom drugog kvartala, atinski "detelinari" uspevaju da naprave mini-preokret na 16:17. Posle toga, atinski "zeleni" još jednom su došli do vođstva sa pola koša razlike (21:22) u ovoj deonici, ali to je bilo sve što su uspeli da urade u ovom meču. Sredinom druge četvrtine razigrao se centar Zvezde Maik Cirbes. Nemac je postigao šest poena u nizu, a prednost prvaka ABA lige je krenula da raste (37:30). Na poluvreme se otišlo sa četiri poena viška na kontu gostiju (38:34).

Ni posle velikog odmora četa Aleksandra Đorđevića nije podigla nivo igre. Sa dve uzastopne trojke Stefan Jović je odvojio Zvezdu na lepih deset poena razlike (44:34). Odlična odbrana igrača srpskog šampiona nije dozvolila Grcima da uvodna tri minuta trećeg kvartala upišu ni poen. Sredinom ovog dela igre, domaćina je pokrenuo srpski internacionalac Miroslav Raduljica. Posle šest poena u nizu gorostasnog centra, razlika je svedena na svega četiri poena (48:44). U poslednju četvrtinu ušlo se sa "plus šest" za goste (54:48).

I poslednju deonicu "crveno-beli" su odlično započeli i mini-serijom od 5:0 ekspresno se odvojili na 11 koševa razlike (59:48), što je selektora naše reprezentacije na klupi Panatinaikosa nateralo da zatraži minut odmora. Nije to pomoglo domaćem timu, jer su izabranici Dejana Radonjića i dalje igrali čvrsto u odbrani i terali rivala da se ispucava iza linije od 6,75 metara, bez uspeha. Prednost gostiju je u završnom peroidu igre stalno bila desetak poena razlike, pa je na kraju meč i okončan ubedljivim trijumfom beogradskog tima - 74:63.

dijamantidis

Svakako ubedljivo najbolja timska partija ekipe Zvezde u ovoj sezoni. Niko se nije posebno istakao, ali svi igrači našeg prvaka su dali svoj doprinos, što je svakako veliko ohrabrenje za trenera Radonjića.

Mora se priznati i da je Pao potpuno podbacio u šutu, pogotovo za tri poena (3/24, tj. svega 12,5 % uspešnosti), ali i to je posledica Zvezdine odlične defanzive, definitivno najbolje u ovoj sezoni.

Tek sad ostaje žal zbog dva nesrećna, nije grubo reći i glupa poraza "crveno-belih" u prva dva kola, kada su dve praktično dobijene utakmice, protiv Efesa u Istanbulu i kod kuće protiv Cedevite, izgubili sa po pola koša razlike. Sa maksimalnim učinkom u prva tri kola Zvezda bi već bila na pragu plasmana u osam najboljih u Evropi. Ni ovako srpski prvak nije bez šansi, ima još jako puno mečeva do kraja (11), tako da postoje realni izgledi za takav veliki uspeh.