Blog

EVROPSKO PRVENSTVO U VATERPOLU: Preokret Srbije u poslednjoj četvrtini, protiv domaćina u finalu

U finalu Evropskog prvenstva u vaterpolu sastaće se selekcije Srbije i domaćina Mađarske. To je epilog polufinalnih utakmica, u kojima je viđena izuzetno velika borba, pogotovo u duelu Srbije i Crne Gore, u kom se desio veliki preokret u poslednjoj četvrtini - 10:9 (3:5, 1:2, 3:2, 3:0). Odmorniji crnogorski vaterpolisti, koji su zahvaljujući osvojenom prvom mestu u svojoj grupi bili slobodni u četvrtfinalu, silovito su otvorili utakmicu i furioznom igrom stigli do ubedljivih 5:1. Delovalo je da Srbiji preti pravi potop u bazenu, ali su se izabranici Dejana Savića pribrali i uspeli da u finišu prve četvrtine priđu na prihvatljiva dva gola zaostatka (5:3). "Ajkule" su nastavile sa dobrom igrom i u nastavku i na poluvremenu imali sigurno vođstvo od 7:4, koje je u nastavku uvećano na 8:4 pogotkom Mlađana Janovića, kad se činilo da je sve gotovo. Ipak, tada dolazi do buđenja "delfina", koji sa tri uzastopna pogotka (Mitrović, Aleksić, Filipović) stižu na korak do izjednačenja. Fenomenalnom "šraubom" Nikola Janović vraća dva gola prednosti za Crnu Goru na kraju trećeg perioda igre - 9:7, ali to je bilo sve od izabranika Ranka Perovića. U poslednjoj četvrtini, na golu Srbije nesavladiv rezervni čuvar mreže Branislav Mitrović, koji je uspešno odmenio Gojka Pijetlovića, a "plavi" uspevaju da postignu tri pogotka i dođu do velikog preokreta i pobede za finale i osiguranu bar srebrnu medalju. Objektivno, ne bi bilo nezasluženo i da je epilog bio drugačiji, ali presudila je veća želja za pobedom srpskih vaterpolista. Iako je do pobede Srbija došla pogotkom sa centarske pozicije Slobodana Nikića u trenutku kad je imala igrača više, čini se da je presudni trenutak meča bio neverovatan gol Miloša Ćuka sa gotovo pola terena, kada je samo dve sekunde pre isteka napada pravim projektilom iznenadio golmana Crne Gore Zdravka Radića. Ovaj pogodak šokirao je crnogorsku ekipu, koja je pala na psihološkom planu i nije uspela da reaguje na pravi način u samom finišu utakmice, kada je Srbija po prvi put došla do vođstva, istovremeno i do pobede

srbija-crna gora polufinale ep u vaterpolu

Strelci za Srbiju bili su: Stefan Mitrović 3, Miloš Ćuk i Filip Filipović po 2, a  Živko Gocić, Slobodan Nikić i Milan Aleksić po jedan gol.

Za Crnu Goru tri gola je postigao Nikola Janović, a po dva braća Brguljan (Draško i Darko), dok su se po jednom u listu strelaca upisali Mlađan Janović i Aleksandar Ivović.

U drugom polufinalu, domaćin Mađarska je takođe minimalnim rezultatom bila bolja od Italije - 8:7 (3:1, 2:3, 1:1, 2:2). Za razliku od Crne Gore, izabranici Tibora Benedeka znali su da sačuvaju prednost stečenu u prvoj četvrtini.

Iako ne igra atraktivan vaterpolo kao prethodne generacije naših severnih suseda, ova selekcija Mađarske deluje taktičko jako zrelo, pa će biti veoma teško pobediti ih u finalu. Međutim, isto tako domaćini znaju da nije nimalo lako dva puta savladati Srbiju na istom turniru i sigurno je da će u meču za zlato biti pod većim pritiskom.