Blog

EVROPSKO PRVENSTVO ZA RUKOMETAŠICE U ŠVEDSKOJ: Novi poraz Srbije, Holandija kobna

Srpske rukometašice nisu uspele da iznenade viceprvaka sveta, selekciju Holandije. Izabranice Dragice Đurić poražene su sa 27:35 (12:17) i izgubile sve šanse ne samo za polufinale, već i za borbu za peto mesto, koje bi omogućilo plasman na naredno prvenstvo bez kvalifikacija.

Još jednom se pokazalo da je grupa B bila neuporedivo jača od naše A grupe, u kojoj je naša selekcija osvojila prvo mesto. Naime, u šest okršaja ekipa iz ove dve skupine Srbija, Švedska i Španija zabeležile su samo jedan remi protiv Nemačke, Holandije i Francuske.

U meču sa Holanđankama držali smo se dobro prvih šest minuta (4:3), a onda dolazi do prve veće krize u igri našeg nacionalnog tima, što rival koristi da preokrene situaciju u svoju korist serijom 0-4 (4:7, 12. minut). U 26. minutu imali smo kakav-takav priključak (11:14), a onda sledi novi pad i rival je pobegao na šest golova razlike serijom 0-3 (11:17). Na veliki odmor otišlo se sa pet pogodaka više na kontu "lala" (12:17).

Dobro su krenule naše u nastavku, odmah priple na tri razlike (14:17), ali to je bilo sve. Rezultat se kretao od 3 do 5 golova razlike za Holanđanke do 40. minuta (19:22), a onda serijom 2-6 ekipa sa severa Evrope definitivno prelama meč u svoju korist (21:28). Na kraju, osam razlike (27:35) za rivala, što je opet duplo manje nego na prošlogodišnjem Svetskom prvenstvu kada je bilo 20:36.

Ubedljivo najbolja u srpskom timu u duelu sa Holandijom bila je Jovana Stoiljković sa osam pogodaka. Duplo manje efikasne bile su Tamara Georgijev i Sanja Radosavljević, koje su po četiri puta zatrese mrežu, dok su po tri gola postigle mlada Anđela Janjušević (zamenila povređenu Jelenu Lavko) i Marina Dmitrović.

Naši golmani opet nisu imali svoj dan, pogotovo Jovana Risović (21% odbrana), dok je nešto bolja bila Marija Čolić (35%).

Sve u svemu, naša reprezentacija dala je svoj maksimum. U duelu sa Holandijom povredila se već u četvrtom minutu naš kapiten Katarina Krpež Šlezak, što je bio dodatni veliki hendikep posle teže povrede Jelene Živković Lavko u prvoj fazi. Još neke povrede (Kristina Liščević), umor, očigledna slaba fizička pripremljenost, "kratka" klupa - nedovoljan broj kvalitetnih igračica za ovako veliko takmičenje, sve su to razlozi zbog kojih se u ovom trenutku nije moglo više, možda su čak postignuti rezultati iznad kvaliteta našeg tima. Nismo više "topovsko meso", ali svakako da se nismo ni vratili na velika vrata, u sam vrh svetskog i evropskog rukometa.

Ostao je još susret sa Francuskom, koji je mnogo značajniji za protivnice, jer još uvek imaju realne šanse da se nađu u polufinalu. Naše to ne bi trebalo da zanima, jer je u pitanju reprezentacija koja nam po stilu igre daleko više odgovara od Holandije.

Francuskinje igraju izuzetno jaku odbranu, ali su u napadu vrlo neefikasne, tako da sigurno nisu ekipa od koje treba da strepimo. Ipak, posle povreda naših izuzetno značajnih igračica i činjenice da igramo sve gore i gore kako šampionat odmiče, nemamo baš ni razloga za optimizam, a bilo bi lepo da pozitivnim rezultatom pokažemo da igre u prvoj fazi nisu bile slučajnost.

Meč Srbije i Francuske igra se u sredu, u večernjem terminu od 20 časova i 45 minuta.