KVALIFIKACIJE ZA SVETSKO FUDBALSKO PRVENSTVO U RUSIJI 2018: Srbija ubedljiva protiv Moldavije

Srpski fudbaleri zabeležili su novi siguran trijumf protiv Moldavije u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Rusiji, koje se igra naredne godine. Izabranici Slavoljuba Muslina slavili su u Beogradu, po pravoj "provali oblaka" sa 3:0 (2:0) na stadionu "Partizana".

I pored lošeg vremena, naši najbolji fudbaleri su pružili odličnu igru, postigli tri gola i propustili još nekoliko izglednih prilika, tako da je pobeda mogla biti i znatno ubedljvija. Poseta je bila za nijansu veća od one koju je imao kažnjeni Partizan protiv Videotona, svega par hiljada ljudi (zvanično oko 9.000, ali delovalo je da ih je puno manje) došlo je da podrži srpske reprezentativce u borbi za plasman na Mundijal.

Igrač utakmice bez sumnje je bio naš zlatni "orlić", svetski šampion za malde fudbalske reprezentacije (do 20 godina) sa Novog Zelanda, Mijat Gaćinović. Bivši igrač novosadske Vojvodine, a sada Ajntrahta iz Frankfurta, "načeo" je Moldavce u 20. minutu. Naši su sa leve strane ubacili loptu u šesnaestereac rivala, Filip Kostić je želeo da šutira ka golu, ali je nespretno zahvatio loptu i ona mu je prešla preko noge. Na sreću po nas, to je ispala dobra "asistencija", jer se "bubamara" dokotrljala do Gaćinovića, koji je odmerenim udarcem sa 12-13 metara pogodio gornji levi ugao gola gostiju.

Bio je to drugi pogodak Gaćinovića u drugom meču za seniorsku srpsku selekciju. Mijat je bio efikasan i u Gruziji, gde je pogodio u 86. minutu, iako je ušao u igru tek 25 minuta pre kraja susreta.

Samo deset minuta kasnije, Mijat je ponovo bio u glavnoj ulozi, ali je ovoga puta egzekutor bio Aleksandar Kolarov. Akciju je započeo Dušan Tadić, lepo "izbacio" slobodnog Gaćinovića po desnoj strani, usledilo je oštar centaršut po zemlji na drugu stranu, lopta je prošla uspavane moldavske defanzivce i došla do Kolarova, koji je neometan sa 7-8 metara lagano zakucao loptu u mrežu, za vođstvo Srbije od 2:0.

Već tada je bilo jasno da od nekog iznenađenja u Beogradu neće biti ništa i da će naša A selekcija upisati nova tri boda. Muslinovi puleni nastavili su sa napadima, samo dva minuta nakon pogotka Kolarova, Aleksandar Mitrović je fantastično skočio i glavom pogodio stativu. Golman gostiju bio je nemoćni "kibicer", ali je u tom 32. minutu imao puno sreće.

Ipak, ni ovaj meč nije prošao bez novog pogotka "Mitrogola". Naš robusni centarfor pogodio je cilj u 81. minutu i potvrdio našu pobedu. Prethodno je Filip Kostić izvanredno prodro sa leve strane, uputio oštar centaršut po zemlji, a Mitrović je levom nogom sproveo loptu u desni donji ugao gola Moldavije.

Bio je to šesti Mitrov pogodak u poslednjih pet kvalifikacionih mečeva u dresu srpskog nacionalnog tima.

Ostali rezultati u našoj kvalifikacionoj grupi D itekako su nam išli na ruku. Republika Irska nije uspela da slavi na gostovanju u Tbilisiju, iako je imala prednost na poluvremenu. Gruzija je u nastavku uspela da iščupa bod (1:1).

Vels je kod kuće savladao Austriju, prvog nosioca naše grupe, sa 1:0 i gotovo eliminisao "jodlere" sa Svetskog šampionata. S druge strane, "zmajevi" su još uvek itekako u igri za jedno od prva dva mesta u grupi.

Naredni, možda i presudni duel kvalifikacija Srbija igra u utorak u Irskoj. Taj susret će najverovatnije odlučiti o prvom mestu u grupi i direktnom putniku u Rusiju.

Na trenutnoj tabeli grupe D vodi Srbija sa 15 bodova, Republika Irska ima 13, a Vels 11. Austrija ima osam poena i minimalne šanse da se plasira na Mundijal, dok su potpuni autsajderi u našoj grupi, bez ijedne pobede, Gruzija sa 4 i Moldavija sa 2 boda.

Do kraja kvalifikacija ostale su još po tri utakmice za svaku selekciju, ali već u utorak će stvari biti puno jasnije. Naši drže svoju sudbinu u svojim rukama, ali svakako da je gostovanje u Dablinu veliki ispit zrelosti ove generacije.

Pobeda vodi u Rusiju, remi daje ogromne šanse, dok bi poraz najverovatnije značio drugo mesto u grupi i put u baraž, što bi moglo biti kobno u slučaju da nam žreb dodeli Italiju ili neku drugu moćnu reprezentaciju, koja bude drugoplasirana u svojoj grupi u ovim kvalifikacijama.