Blog

LIGA EVROPE U FUDBALU - ŠESNAESTINA FINALA: Remiji Partizana i Zvezde u Beogradu

Fudbaleri Crvene zvezde i Partizana nisu bili uspešni pred svojim navijačima u prvim utakmicama šesnaestine finala Lige Evrope. Oba srpska predstavnika odigrala su nerešeno u Beogradu, Zvezda bez golova protiv moskovskog CSKA, dok su "crno-beli" još gore rezultatski prošli protiv češkog šampiona Viktorije Plzenj - 1:1 (0:0).

Crvena zvezda je odigrala poprilično defanzivno, nije preterano reći čak i kukavički protiv ruskih "armejaca". Celo vreme gostujući tim je imao inicijativu, vladao je sredinom terena i vršio pritisak, dok se srpski vicešampion branio i čekao svoju šansu iz kontre.

Svi statistički parametri pokazuju da beogradski "crveno-beli" uopšte nisu iskoristili prednost domaćeg terena i podršku oko 35.000 navijača. Posed lopte od svega 41%, dvostruko manje šuteva na gol (9:18), gotovo isti takav odnos u broju pasova (309:608), za trećinu manje kornera (6:9), daju jasnu sliku dešavanja na stadionu "Rajko Mitić" - gosti su potpuno dominirali u igri.

Na sreću Zvezdaša, skupo plaćeni igrači ruskog tima iskazali su veliku nespretnost u završnici, pa nisu uspeli da stvore neku stopostotnu priliku. Čak je srpski tim, u retkim prilikama kada je ugrozio gol gostiju, bio opasniji i možda imao i zrelije šanse da dođe do pogotka.

U svakom slučaju, rezultat 0:0 je itakako povoljan za "crveno-bele" i daje kakvu-takvu nadu pred revanš u Moskvi da je moguć podvig i eliminacija velikog favorita. Pobeda u uzvratnoj utakmici i nerešeni ishodi sa jednim ili više golova (1:1, 2:2, 3:3 itd) značili bi prolaz Crvene zvezde u osminu finala Lige Evrope, ali, ruku na srce, nisu veliki izgledi za tako nešto.

Trener Vladan Milojević je još jednom možda i precenio rivala, slično kao u meču sa Arsenalom u Beogradu. Njegova ekipa je odigrala čvrsto i disciplinovano, nisu "umirali u lepoti", pa je meč protiv CSKA ličio na okršaje italijanske serije A iz doba čuvenog Helenija Herere, tvorca "katenaća".

Nije to bio klasičan "bunker" Zvezde, ali svakako da su navijači s pravom očekivali više agresivnosti i želje za trijumfom. No, ovoga puta je bio bolji "vrabac (remi) u ruci, nego golub (pobeda) na grani".

Samo za nijansu bolju igru pružio je Partizan protiv češke Viktorije iz Plzenja, ali "crno-beli" nisu imali ni sreće, a ni dovoljno znanja da to pretoče u trijumf. Možda je srpski šampion i zaslužio pobedu, ali je ponovo iskazao veliku slabost u trenutku kada je došao do vođstva. Prosto je neverovatno da se ekipa kada povede momentalno povuče i čuva rezultat, umesto da iskoristi pozitivan momentum na svojoj strani i pokuša da udvostruči prednost.

Kako to u fudbalu obično biva, kazna za kukavičluk stigla u samom finišu, kada je najteže ispraviti grešku učinjenu preranim povlačenjem. Ne kaže se džabe "sreća prati hrabre", tako je i češki prvak i pored jako loše igre, uz veliku naklonost Fortune došao do nerešenog ishoda, golom iz čistog ofsajda, kojeg očajna grčka sudijska trojka nije registrovala.

Posle izuzetno tvrdog prvog poluvremena u Humskoj, u kom se nije praktično ništa dešavalo do 35. minuta, najpre je Sejduba Suma propustio izvanrednu priliku, a odmah zatim je i Leandre Tavamba nakon kornera bio najviši u skoku i bio za malo neprecizan. Šut glavom Kamerunca za malo je završio iznad prečke gola češkog tima.

Nešto bolja igra viđena je u nastavku meča. Blaga inicijativa Partizana urodila je plodom u 58. minutu. Miroslav Vulićević je prodro sa desne strane, centrirao prilično loše, ali oštro. Očajno je intervenisao jedan defanzivac Plzenja, u pokušaju da blokira centaršut, lepo je preusmerio loptu tačno na glavu Tavambe, kome nije bilo teško da se "pokloni" i zatrese mrežu gostiju - 1:0.

U tom trenutku ekipa srpskog prvaka, baš kao ni trener Miroslav Đukić, ne reaguje na pravi način. Partizan je više puta u ovoj sezoni pokazao da nije u stanju da se uspešno brani i sačuva rezultat. Setimo se samo okršaja sa Dinamom iz Kijeva u Beogradu, kada je posle briljantnog prvog poluvremena i vođstva od 2:0, na kraju naš predstavnik u Ligi Evrope poražen sa 2:3.

Partizanovo povlačenje dalo je "krila" gostima iz Češke, koji su krenuli sa napadima. Nisu to bile neke ekstra izrađene akcije, ali je jedna takva donela izjednačenje i "hladan tuš" za sve "grobare"  u 81. minutu. Lopta je centrirana, bolje rečeno "izbunarena" ka Krmenčiku, koji je bio bar metar u ofsajdu, ali je sudijska pištaljka ostala nema. Češki napadač je bio najviši u skoku, glavom je vratio loptu unazad do saigrača Ržeznika, koji je savladao nemoćnog Vladimira Stojkovića - 1:1.

Osim glupo primljenog gola, Partizan je u ovom meču imao još jedan peh, takođe u režiji arbitara. Crveni karton, tačnije dva žuta i isključenje "zaradio" je Milan Mitrović, a, objektivno, možda nije zaslužio ni da jednom bude opomenut.

Ništa neobično, imajući u vidu renome našeg fudbala u poslednih 10-15 godina, nemamo nikakav respekt kod UEFA sudija.

Rezultati prvih mečeva 1/16 finala Lige Evrope:

CRVENA ZVEZDA  - CSKA Moskva 0:0, Partizan - Viktorija Plzenj 1:1, Astana - Sporting Lisabon 1:3, Borusija Dortmund- Atalanta Bergamo 3:2, Ludogorec Razgrad - Milan 0:3, Olimpik Marsej - Sporting Braga 3:0, Nica - Lokomotiva Moskva 2:3, Estersunds - Arsenal 0:3,  Real sosijedad San Sebastijan - Red bul Salcburg 2:2, Spartak Moskva- Atletik Bilbao 1:3, AEK Atina - Dinamo Kijev 1:1, Seltik Glazgov - Zenit Sankt Peterburg 1:0, FK Kopenhagen - Atletiko Madrid 1:4, Steaua Bukurešt (FKSB) - Lacio Rim 1:0, Olimpik Lion - Viljareal 3:1, Napoli - Red bul Lajpcig 1:3.

Revanš mečevi igraju se sledeće nedelje.

U sredu (21. februara) se jedino igra duel u Moskvi, CSKA - Crvena zvezda, koji počinje od 18 časova po našem vremenu.

Ostali susreti su na programu u četvrtak. Partizan u "gradu piva" igra od 19 časova protiv Viktorije.