Blog

PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 13. KOLO: Rutinska pobeda Olimpijakosa, Zvezda neefikasna

U okršaju dva "crveno-bela" tima, Olimpijakos je u Pireju bez ikakvih problema nadigrao Crvenu zvezdu - 73:65 (22:18, 23:16, 11:9, 17:22). Krajnji rezultat je čak i povoljan za srpskog šampiona i posledica je opuštanja domaćina u poslednjoj četvrtini, kada je pobeda već bila osigurana. Inače, meč nije imao nimalo dramatike i neizvesnosti, pomalo je ličilo na prijateljski, a ne evroligaški duel. Od početka do kraja utakmice Grci su znali šta hoće, igrali su veoma sigurno i zasluženo slavili.

Zvezda je odigrala solidno u odbrani, ali loše u napadu, pogotovo u šutu za tri poena. Sa učinkom od samo 12% (2/17) u pokušajima iza linije od 6,75 metara, gotovo je nemoguće pobediti bilo koji tim u najkvalitetnijem evropskom klupskom košarkaškom takmičenju.

Prvak ABA lige je mnogo lošije odigrao u prvom poluvremenu, kada je sem neefikasnosti u napadu, bilo i puno "rupa" u odbrani. Olimpijakos je, bodren od svega sedam i po hiljada navijača u dvorani "Mira i prijateljstva", lagano povećavao prednost iz minuta u minut i na veliki odmor otišao sa prednošću od 11 poena (45:34).

Prava revija promašaja viđena je u trećem kvartalu, u kome je Zvezda ostala na jednocifrenom broju poena, a ni grčki sastav nije bio mnogo bolji. Poslednja tri i po minuta ovog perioda igre nije bilo poena na obe strane?!

Posle vođstva od maksimalnih 16 poena razlike (59:43, početkom završne deonice), Grci su rutinski odžavali ubedljivo vođstvo (65:50, 67:54, 69:57), a onda su u poslednja tri minuta malo "smanjili gas", pa su na kraju Beograđani izborili častan poraz od samo osam razlike (73:65). Ipak, trener Dejan Radonjić teško da može biti zadovoljan igrom svojih pulena.

Najbolji igrač na ovom susretu bio je Amerikanac sa belgijskim pasošem, Met Lodžeski, koji je ubacio duplo više trojki od celog tima Zvezde (4-2). Zapažene role u domaćem timu ostvarili su i drugi Amerikanac Erik Grin (15p, 2sk, 1ol) i naš Nikola Milutinov (11p, 7sk, 1as, 2blk).

Kod Zvezde, samo trojica košarkaša zaslužila su prelaznu ocenu. Najbolji su bili Ognjen Kuzmić sa moćnim dabl-dabl učinkom (13p, 14sk) i Stfean Jović (16p, 1sk, 3as), dok je solidnu rolu ostvario mladi Marko Gudurić (12p, 4sk, 2as).

Posle 13. kola, Zvezda je i dalje u igri, ali je našem šampionu neophodno jedno veliko iznenađenje u naredne dve runde, u kojima dočekuje u Beogradu velikane Reala i CSKA. Biće vrlo teško, ali uz pomoć velikog broja navijača sve je moguće.

Stanje na tabeli Evrolige posle 13 odigranih utakmica: CSKA 12-1, Real, Olimpijakos, Baskonija 9-4, Panatinaikos, Fenerbahče 8-5,  Darušafaka 7-6, Efes 6-7, Žalgiris, CRVENA ZVEZDA, Makabi, Barselona 5-8, Bamberg, Uniks, Armani, Galatasaraj 4-9.

Naredni meč beogradski "crveno-beli" igraju već u četvrtak protiv Real Madrida u Beogradu, sa početkom od 19 časova. I poslednji meč u ovoj godini, 29. decembra, Zvezda igra kod kuće. Protivnik je moskovski CSKA.