PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 23. KOLO: Katastrofa Zvezde u Bambergu

Crvena zvezda odigrala je naslabiju utakmicu u ovoj sezoni i pretrpela težak poraz na gostovanju ekipi Brozea u Bambergu - 86:62 (21:23, 25:13, 23:9, 17:17).

Neočekivan kiks u finalu Kupa Srbije protiv Partizana očigledno je šokirao "crveno-bele" košarkaše koji su bili potpuno neprepoznatljivi u duelu 23. kola Evrolige i doživeli pravu katastrofu protiv Bavaraca, kojima takođe "ne cvetaju ruže".

Tim iz Bamberga se nalazi na tek desetom mestu u slabom nemačkom šampionatu. Broze je u nacionalnom prvenstvu zabeležio četiri poraza zaredom i sada ima skor 11-10, pa je vrlo moguće da se čak ne plasira u plej-of.

Bamberg je loše prošao i u Kupu Nemačke, gde je Bajern, kojeg predvodi naš selektor Aleksandar Đorđević, bio bolji u četvrtfinalu, posle produžetka (101:97).

Zvezda je dobro odigrala samo uvodnu deonicu meča. Poveli su puleni Dušana Alimpijevića na startu sa lepih 0-7 i delovalo je da će se revanširati Nemcima za šokantan poraz u Beogradu u prvom delu evroligaške sezone (69:75). Nažalost, vrlo brzo je domaćin uhvatio priključak (5:7 i 8:9) i na kraju prvih 10 minuta Crvena zvezda je imala samo koš prednosti (21:23).

Raspad sistema kod gostiju kreće već od početka drugog kvartala. Serijom 7-0 Broze preuzima stvari u svoje ruke (28:23), a Beograđani ponovo imaju "prazne minute" u finišu prvog poluvremena. Tada od prihvatljivih 36:35 Bamberg serijom 10-1 odmiče na prvu dvocifrenu razliku (46:36), sa kojom se i odlazi na veliki odmor.

Umesto da iskritikuje svoje izabranike i pokrene ih pred nastavak meča, Dušan Alimpijević je još jednom veoma loše iskoristio pauzu između dva poluvremena. U trećem periodu igre Zvezda nije ličila na evroligaša, već na neki tim uličnog basketa. Prednost Nemaca rasla je iz minuta u minut, što nije bilo nikakvo čudo jer su momci u "crveno-belim" dresovima koš pogađali svake "prestupne godine". Posle 52:42 pet minuta nije bilo realizacije gostiju, pa je Bamberg duplirao razliku - 62:42. Na kraju ove četvrtine domaća ekipa je stekla nedostižnih 24 poena viška (69:45), što je posledica Zvezdine revije promašaja i samo devet koševa za deset minuta.

U poslednjem kvartalu nastavio se teror Bamberga nad totalno bezvoljnim i indisponiranim, gotovo beživotnim košrkašima srpskog prvaka. Kod 80:52 izgledalo je da će debakl biti i veći, no, na sreću beogradskih "crveno-belih" poslednji minuti meča protekli su u atmosferi prijateljskog meča, pa je poraz delimično ublažen - 86:62.

Njakorisniji igrač meča bio je Amerikanac u redovima Bamberga, Dorel Rajt, koji je bio i najefikasniji pojedinac susreta sa 21. poenom, uz odličan šut (2/4 dvojke, 5/7 trojke, 2/2 penali). Krilo Brozea imalo je i devet uhvaćenih lopti, četiri uspešna dodavanja i jednu blokadu, za ukupan indeks 29.

Odličnu rolu u nemačkom timu imao je i bivši igrač Partizana, Dejan Musli, koji je ostvario lep dabl-dabl učinka od po 13 koševa i skokova, čemu je pridodao i dve asistencije.

Kod Zvezde, jedini je prelaznu ocenu zaslužio francuski centar Matijas Lesor, koji je upisao 12 pogodaka (5/7 dvojke, 2/5 slobodna bacanja), uhvatio šest lopti (po tri pod oba obruča), imao tri "krađe", dve "rampe" i jednom dobro uposlio saigrače.

Ovim teškim porazom Crvena zvezda je šanse za plasman u top 8 fazu svela na domen teorije. Praktično je sve gotovo što se tiče prvih sedam mesta, samo osmoplasirani Makabi mora da strepi do zadnjeg kola. Ipak, ozbiljna pretnja "ponosu Izraela" više su španski timovi Baskonija i Unikaha, koji kasne dve pobede za timom iz Tel Aviva, dok su Broze i Zvezda na tri trijumfa zaostatka na samo sedam kola do kraja, što je veoma teško dostižno.

U ovom kolu Evrolige nije bilo većih iznenađenja, favoriti su bili veoma sigurni.

Rezultati 23. kola: Broze Bamberg - CRVENA ZVEZDA BEOGRAD 86:62, Fenerbahče Istanbul - Armani Milano 89:70, CSKA Moskva - Baskonija Vitorija 93:86, Unikaha Malaga - Makabi Tel Aviv 83:69, Efes Istanbul - Žalgiris Kaunas 70:86, Barselona - Real Madrid 74:101, Olimpijakos Pirej - Valensija 80:70, Himki Moskovska oblast - Panatinaikos Atina 78:61.

Tabela: CSKA 18-5, Olimpijakos, Fener 16-7, Real, Žalgiris, Himki, PAO 14-9, Makabi 12-11, Baskonija, Unikaha 10-13,  Bamberg, ZVEZDA 9-14, Valensija 8-15, Barsa, Armani 7-16, Efes 6-17.

Naredni evroligaški duel Crvena zvezda igra u Beogradu.

U petak, drugog marta, u naš glavni grad stiže španski predstavnik, Unikaha iz Malage.