PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 24. KOLO: Zvezda i dalje u igri, Unikaha pala u Beogradu

Košarkaši Crvene zvezde prekinuli su seriju nešto lošijih rezultata i zabeležili novi trijumf u Evroligi. Beogradski "crveno-beli" u 24. kolu bili su bolji od Unikahe iz Malage - 80:76 (24:24, 16:13, 22:15, 18:24).

Zvezda je na startu povela sa 5:0 i vodila je u većem delu utakmice, tako da je pobeda sasvim zaslužena i mogla je biti izražena i većom razlikom. Gost je maksimalnih tri poena viška na svom kontu imao u uvodnoj deonici (14:17), dok je srpski šampion vodio celo drugo poluvreme, najviše sa 10 koševa razlike (47:37, 49:39, 62:52) u trećem kvartalu.

Sve u svemu, nije to bilo neko briljantno izdanje Zvezdinih košarkaša, ali najvažnije je da je ostvarena vredna pobeda protiv renomiranog rivala. Tako objektivno kvalitetniji španski sastav nakon 24. runde ima identičan učinak kao prvak ABA lige. Oba tima ostvarila su po 10 trijumfa i 14 poraza.

Da podsetimo, Crvena zvezda je u prošloj sezoni ostala bez plasmana u top 8 fazu Evrolige iako je imala izvanredan skor 16-14, tako da i dalje ima veoma male izglede za takav podvig. Međutim, šansa postoji, jer posle debakla Makabija na svom parketu protiv moćnog CSKA, Zvezda šest kola pre kraja preliminarne faze takmičenja kasni samo dve pobede.

Ipak, treba biti realan i reći da naš šampion ima ubedljivo najteži raspored u poslednje četiri runde, plus ima negativan međusobni skor sa svim konkurentima za željeno osmo mesto, tako da bi bilo pravo sportsko čudo da se beogradski "crveno-beli" nađu u završnici najkvalitetnijeg evropskog klupskog košarkaškog takmičenja.

Posle odličnog starta utakmice, Zvezda je brzo ispustila prednost i dozvolila gostima iz Malage da pređu u vođstvo serijom 0-6 (od 5:0 do 5:6). U domaćem timu u prvom periodu igre briljirao je Tejlor Ročesti, dok je goste predvodio srpski reprezentativac i bivši igrač Partizana, Dragan Milosavljević. Posle promenljive, ali i dosta efikasne igre oba tima na prvi kratki predah otišlo se sa nerešenim rezultatom na semaforu - 24:24.

Mnogo nezanimljivija i nekvalitetnija bila je druga deonica. Za četiri uvodna minuta skor je bio samo 4-3 za domaće košarkaše (28:27). Do poluvremena dominirala je jaka odbrana u kojoj je, po običaju, prednjačio kapiten Zvezde Branko Lazić. Srpski prvak je bio izvanredan što se tiče izgubljenih lopti (samo jedna u prvih 20 minuta, gosti čak osam), ali je zato imao dosta problema u zagrađivanju svog obruča, pa su gosti ostvarili veliki broj ofanzivnih skokova i time kompenzovali greške.

Na veliki odmor otišlo se sa jednim "posedom" prednosti za domaći tim - 40:37.

Ono što je često bio problem za Zvezdu u ovoj sezoni, treća četvrtina, ovoga puta je bio najbolji period igre za četu Dušana Alimpijevića. Čvrsto su domaći ušli u drugo poluvreme, ubacili sedam koševa, a nisu primili nijedan za prva tri minuta nastavka, za maksimalnu prednost od 47:37. Uhvatili su priključak gosti na dva i po minuta pre kraja ove deonice, kada su smanjiili zaostatak na samo četiri poena (54:50), ali je Feldin trojkom odmah vratio stvari na svoje mesto. Do kraja četvrtine diferencija je opet porasla na dvocifrenu vrednost (62:52).

No, ipak nije moglo bez određene drame u završnih 10 minuta. Sada je Crvena zvezda očajno počela deonicu, ostala bez učinka tri minuta, pa se prednost prepolovila (62:57). Na sreću, tada je Milko Bjelica najpre imao skok u napadu, a u nastavku akcije je trojokm odbio nalet gostiju (65:57). No, uskoro je bilo "kako došlo, tako i otišlo". Posle promašaja MekKaluma Suarez je bio najviši u skoku pod Zvezdinim košem, a Adam Vačinski je "vratio" trojku (65:60). Prišli su gosti iz Španije i korak bliže (65:62), ali "crveno-beli" nisu ispuštali prednost, koja se kretala u intervalu od 2-4 poena. U ne preterano uzbudljivoj penal završnici domaći tim bio je znatno sigurniji sa linije slobodnih bacanja i bez većih problema sačuvao je pobedu - 80:76.

Najbolji pojedinci u pobedničkom timu bili su Tejlor Ročesti i Milko Bjelica. Zvezdin plej bio je najefikasniji sa 21 poenom (4/7 za dva, 3/4 za tri poena, 4/4 penali). Ročesti je imao i četiri uspešna dodavanja i jednu uhvaćenu loptu za ukupan indeks 21 i peitet najkorisnijeg igrača utakmice.

Ako je Amerikanac zaslužio titulu MVP-a, onda je meč-viner svakako bio Milko Bjelica. Krilni centar Zvezde ubacio je 13 koševa (4/5 dvojke, 1/3 trojke, 2/3 slobodna bacanja), imao četiri skoka, dva asistencije i po jednu ukradenu loptu i blokadu, za ukupan indeks 19. Bjelica je pogađao upravo u trenucima kada je domaćin stvorio odlučujuću prednost, u trećem kvartalu, kao i u finišu kada je trebalo sačuvati pobedu.

Kod gostiju, dobar utisak je ostavio samo Gagi Milosavljević (12p, 5sk), ali, na sreću Zvezde, njemu je trener gostiju Đoan Plaza ukazao šansu samo nepunih 19 minuta. Tim iz Andaluzije bio je značajno oslabljen neigranjem najboljeg igrača, srpskog reprezentativca Nemanje Nedovića, što se pogotovo osetilo u organizaciji igre Unikahe.

Rezultati 24. kola: CRVENA ZVEZDA BEOGRAD - Unikaha Malaga 80:76, Makabi Tel Aviv - CSKA Moskva 73:93, Žalgiris Kaunas - Barselona 90:74, Valensija - Broze Bamberg 86:70, Armani Milano - Efes Istanbul 77:64, Panatinaikos Atina - Olimpijakos Pirej p.p. 85:87 (71:71), Real Madrid - Fenerbahče Istanbul 83:86, Baskonija Vitorija - Himki Moskovska oblast 87:77.

Tabela: CSKA 19-5, Olimpijakos, Fener 17-7, Žalgiris 15-9, Real, Himki, PAO 14-10, Makabi 12-12, Baskonija 11-13, Unikaha, ZVEZDA 10-14,  Valensija, Bamberg 9-15, Armani 8-16, Barsa 7-17, Efes 6-18.

Naredni duel je za Zvezdu "biti ili ne biti" što se tiče plasmana u drugu fazu.

Neophodna je pobeda u Barseloni za produžetak nade. "Blaugrana" nikada nije bila na nižim granama što se tiče Evrolige, pretposlednji su i vezali su pet poraza u nizu u najkvalitetnijem evropskom klupskom takmičenju.

Ipak, Katalonci su nedavno uzeli Kup Španije pobedom nad Realom u finalu i pod vođstvom Svettislava Pešića svakako da se nadaju boljim danima.

Meč odluke u Evroligi za srpskog šampiona na programu je 9. marta, sa početkom od 21 čas.

Ako slavi u Kataloniji, Zvezda bi mogla trijumfom kod kuće nad još jednim španskim predstavnikom, Valensijom, da sebi obezbedi borbu za top 8 do poslednjeg kola i veliku posetu navijača u poslednjim rundama, kada igra sa velikanima evropske košarke (PAO, Fener, Real, CSKA).

No, realno, Crvena zvezda je sa novim trenerom i timom već uradila dosta u ovoj sezoni Evrolige.