PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 27. KOLO: Tragičan poraz Zvezde, Olimpijakos i dalje nesavladiv

Košarkaši Crvene zvezde nesrećno su poraženi od Olimpijakosa u Beogradu, nakon produžetka - 64:66. Na kraju regularnog dela utakmice bilo je 58:58 (po četvrtinama 9:17, 8:13, 26:12, 15:16), dok su u dodatnih pet minuta Grci bili bolji sa 6:8. Ekipa iz Pireja i dalje je jedina od evropskih velikana, koja protiv Zvezde nikada nije izgubila utakmicu (skor 0-6).

Ovaj poraz srpskog šampiona ima daleko veću težinu od ranijih, pošto bi mogao da bude koban i da košta beogradske "crveno-bele" plasmana u Top 8 fazu Evrolige. I pored izvanrednih igara i mnogih velikih pobeda u ovoj sezoni prvak ABA lige je sada u prilično nezavidnoj situaciji, pošto mu je za prolaz u drugu fazu neophodan trijumf u Barseloni i protiv Uniksa kod kuće ili da u direktnom okršaju sa konkurentom za osmo mesto, Darušafakom, ostvari pobedu na gostovanju u Istanbulu u poslednjoj, 30. rundi grupnog takmičenja.

Meč viner u produžetku bio je Jorgos Printezis, koji je tri sekunde pre kraja dodatnih pet minuta pogodio koš i rešio pitanje pobednika. Ipak, epitet junaka meča ne pripada njemu, ni najboljem pojedincu u ekipi gostiju, Kostasu Papanikolauu (17p, 9sk), već totalnom autsajderu, Dimitriosu Agravanisu.

Naime, rezervista Pirejaca je u poslednjoj četvrtini sa 11 uzastopnih poena (dve trojke, jedna dvojka i jedan koš plus dodatno bacanje) istopio lepu prednost srpskog tima od osam poena (53:45), što je sprečilo izabranike Dejana Radonjića da slave nakon regularnih 40 minuta. Najgore od svega je činjenica da je Agravanis u dosadašnjem toku najkvalitetnijeg evropskog klupskog košarkaškog takmičenja u proseku postizao mizernih 2,4 poena, a baš u Beogradu mu se posrećilo da ubaci čak 16 koševa (2/3 za dva, 3/5 za tri, 3/3 penali), za samo dvadesetak minuta provedenih u igri.

Zvezda je tokom celog meča igrala izvanredno u odbrani, po običaju, ali ovoga puta je u prvom poluvremenu napad bio baš katastrofalan. Jednocifren broj poena u prve dve četvrtine (devet i osam) značio je da se na poluvreme ide sa prilično ponižavajućih 17-30, što je rezultat redak i u ženskoj košarci, možda se viđa samo na utakmicama mlađih kategorija. Ipak, fantastična treća deonica i prva polovina četvrtog perioda igre dovela je do velikog preokreta i od "-13" Zvezdaši su stigli na "+8" i korak do velikog trijumfa koji bi ih odveo u Top 8 fazu Evrolige. Nažalost, tada su samo malo opustili i dozvolili nepoznatom Agravanisu otvorene šuteve, što je na ovom nivou takmičenja nedopustivo i bilo je surovo kažnjeno.

Posle propuštene šanse u regularnom delu, Zvezda je vodila i u produžetku, raspucao se Marko Gudurić, ali, u prevelikoj želji da bude heroj, najtalentovaniji mladi srpski košarkaš je ispao tragičar. Uz par promašaja, izgubio je i ključnu loptu na 20 sekundi pre kraja. Čini se i da su sudije, pre svih Slovenac Peter Javor, loše procenili tu situaciju i "pokrali" srpski tim i "na pravdi boga" oduzeli napad Zvezdi i dodelili loptu Olimpijakosu, što je iskusna grčka ekipa znala da iskoristi i dođe do pobede svega tri sekunde pre kraja produžetka.

U srpskom timu ubedljivo nabolji je bio Dženkins (13p, 4/7 dvojke, 1/2 trojke, 2/2 slobodna bacanja, 6sk, 1as, 1ol). Najefikasniji je bio Gudurić, koji je postigao poen više od Zvezdinog Amerikanca (14), ali uz loš šut - 1/6 za dva, 3/8 za tri, 3/4 penali.

Ispromašivali su se Zvezdini košarkaši u ovom duelu sa svih distanci (42,9% dvojke, 35% trojke, 58,3% slobodna bacanja). Zicere nisu uspevali da realizuju Bjelica, Kuzmić, Simonović, čak je i pouzdani Branko Lazić u finišu meča promašio dva veoma bitna slobodna bacanja. Tako su fantastična odbrana srpskog šampiona, velika borbenost i podrška preko 18.000 navijača u "Areni", zbog nepreciznosti u napadu, ovoga puta ostali bez željenog epiloga.

Naredni duel, koji može da bude "biti ili ne biti" za plasman u Top 8, Zvezda igra već sutra (petak) od 21 čas u Barseloni.