Blog

SVETSKO PRVENSTVO ZA RUKOMETAŠICE 2017: Srbija remizirala  sa Nemačkom

SVETSKO PRVENSTVO ZA RUKOMETAŠICE 2017: Srbija remizirala sa Nemačkom

Srpske rukometašice uspešno su prebrodile prvu ozbiljnu prepreku na Svetskom prvenstvu u Nemačkoj.

Srbija je u okršaju sa domaćinom šampionata srećno izvukla bod pogotkom Dragane Cvijić svega tri sekunde pre isteka vremena - 22:22 (9:11).

Meč je igran u Lajpcigu.

Prva dva duela naša najbolja selekcija lako i ubedljivo je dobila, što nije ni čudno ako se zna da je igrala protiv totalnih autsajdera Kine (43:23) i Kameruna (34:21).

U mečevima sa tim nedoraslim rivalima nije se mogla videti prava snaga srpskog nacionalnog tima.

Naša reprezentacija očajno je započela meč protiv Nemica i veoma brzo je domaćin stigao do ubedljivih 5:1. Međutim, tada su se izabranice Ljubomira Obradovića konsolidovale i krenule u veliki preokret.

Uspele su Srpkinje da se povrate, predvođene kapitenom Katarinom Krpež Šlezak, koja je čak šest od ukupno sedam pogodaka dala u prvom poluvremenu. Kada su naše stigle do egala (7:7) u 18. minutu, Nemicama je "ušla voda u uši".

Svesne da su ispustile veliku prednost, domaće rukometašice ušle su u seriju grešaka i promašaja. Odlično je branila Katarina Tomašević, pa je Srbija na veliki odmor otišla sa dva gola prednosti (9:11), a moglo je da bude i ubedljivije.

Izvanredno su Srpkinje krenule i u nastavku, veoma brzo se odlepile na tri gola razlike (13:16, 14:17), ali nisu uspele da iskoriste svoju dobru igru i krizu Nemica da u tom periodu i definitivno prelome utakmicu u našu korist. Domaćin je, nošen podrškom sa tribina i sa par sumnivih odluka norveških sudija dobio "vetar u leđa" i stigao do poravnanja na 17:17 u 48. minutu.

Ipak, i dalje je Srbija kontrolisala utaknicu, imala gol do dva viška na svom kontu sve do kobnog 54-55. minuta, kada propuštamo neverovatnu priliku da pobedimo. Naime, imali smo čak dva igrača više, posle isključenja jedne nemačke igračice i selektor je zaradio kaznu od dva minuta zbog prigovora, ali smo takvu zicer situaciju uspeli da upropastimo. Radosavljević, Damnjanović i Krpež su šutirale u istom napadu, ali je sva tri pokušaja naših uspešno osujetila nemačka čuvarka mreže Kramarčik.

Posle propuštene takve prilike, po običaju, usledila je surova kazna. Preokrenule su Nemice, posle par neverovatnih grešaka i izgubljenih lopti naših u napadu. Međutim, htele su Germanke do pobede kukavički, čuvanjem lopte gotovo ceo minut bez šuta, pa su zasluženo kažnjene.

Norvežanke su im oduzele loptu zbog pasivnog napada samo 15 sekundi pre kraja meča. Naše su uspele da nekako doture loptu do snažne Dragane Cvijić na crtu, a naš pivotmen je uspela i pored faula dve protivničke igračice da topovskim udarcem pogodi gornji ugao gola Nemačke i donese nam zlata vredan bod.

U srpskom timu najzaslužnije za pobedu su bile kapiten Katarina Krpež Šlezak ( 7 pogodaka) i njena imenjakinja na golu, Tomaševićka (9 odbrana). Pet golova dala je Obradovićeva, četiri Lavko, a po tri Radosavljevićeva i Damnjanovićka.

Odlično su igrale i ostale naše rukometašice, pogotovo u odbrani.

Nažalost, i dalje smo bez povređene Andree Lekić, našeg velikog aduta, ne tako davno najbolje rukometašice planete (2014).

Trener Ljuba Obradović je odlično vodio tim gotovo čitav meč, šteta što nismo iskoristili veliku priliku da savladamo favorizovanog domaćina.

Ipak, i ovako srećno spašen bod u poslednjim sekundama je premija i znači mnogo za samopouzdanje devojaka.

Srbija već sutra čeka težak meč sa Holandijom od 15,30 časova.

Sa "lalama" su naše u poslednih pra godina prolazile "kao bose po trnju". Na sreću, sada smo u mnogo jačem sastavu, a protivnice nisu baš u najboljoj formi, što nam daje nadu da ćemo prekinuti crnu seriju protiv ovog rivala.

Holanđanke su poražene od Južne Koreje (20:22), a takođe su savladale rukometne analfabete, Kamerun i Kinu, ali sa manjom razlikom od naših. Ipak, prava snaga selekcije sa severa Evrope videće se u poslednja dva susreta, protiv Srbije i Nemačke.

Tabela grupe D posle tri odigrana kola:

SRBIJA 5 bodova (gol-razlika 99:66), Nemačka 5 (73:55), Holandija 4 (93:61), Južna Koreja 4 (73:64), Kamerun 0, Kina 0.

Četiri prvoplasirane reprezentacije već su obezbedile prolaz u nokaut fazu, a Kineskinje i Kamerunke su eliminisane.