ATP 250 TURNIRI U KINI, ŠENŽEN I ČENGDU: Kiks Viktora, Janko predao Gaskeu zbog povrede

Srpski teniseri nisu bili uspešni u polufinalni mečevima ATP turnira u kineskim gradovima Čengduu i Šenženu. Viktor Troicki neočekivano je poražen od 101. tenisera sveta Karena Hačanova iz Rusije - 3:6, 5:7, dok je Janko Tipsarević zbog povrede butnog mišića predao polufinalni duel Rišaru Gaskeu u drugom setu, pri vođstvu Francuza od 2:6, 1:4.

I pored poraza obojica srpskih Dejvis kup reprezentativaca mogu biti zadovoljni ostvarenim rezultatima, jer će novim bodovima sigurno popraviti plasman, pogotovo Janko, koga od ponedeljka čeka veliki skok na ATP listi.

Viktor Troicki propustio je veliku šansu da u Čengduu izbori novo ATP finale, treće u 2016. godini (naš as je pobedio u Sidneju, a poražen u Sofiji). Rival mu je bio mlad i neiskusan teniser, Karen Hačanov. Doduše, radi se o igraču koji je u velikom usponu i ima izuzetno dobar skor u ovoj sezoni.

Rus jermenskog porekla (rođen u Moskvi), koji još uvek uglavnom igra na turnirima niže kategorije, čelindžerima i fjučersima, ima impresivan skor od čak 47 pobeda i 24 poraza. Iako je Hačanov uglavnom pobeđivao slabo rangirane igrače, na ovogodišnjem US Openu pokazao je da je pred njim lepa teniska budućnost, pošto je prošao tri kola kvalifikacija i prvu rundu, a u drugom kolu otkinuo set velikom favoritu Nišikoriju. Senzacionalnim nizom pobeda u Čengduu nad Souzom, Manarinom, Lopezom i Troickim na putu do svog prvog ATP finala u karijeri. Hačanov je pokazao da je možda i najveća nada uzdrmanog ruskog tenisa.

Viktor je jako loše odigrao uvodnu deonicu protiv mladog Rusa. U celom prvom setu nije imao nijednu brejk šansu, a dva puta je dozvolio rivalu da mu oduzme servis, u petom i devetom gemu (3:6). Nešto bolje je srpski teniser zaigrao u nastavku, imao je u sedmom gemu dve brejk lopte i veliku šansu da tok meča preokrene u svoju korist, ali nije iskoristio krizu Hačanova. Iako je u drugom setu Troicki neuporedivo bolje servirao i čak četiri od pet gemova kada je imao prednost početnog udarca dobio "sa nulom", u gemu odluke je posustao i dozvolio brejk, baš u trenutku kada se činilo da bi u taj-breku mogao do seta i do poravnanja rezultata u setovima (5:7). Jednostavno, srpski igrač je poražen jer nije dao svoj maksimum onda kada je to bilo najpotrebnije, u završnicama oba seta.

Janko Tipsarević nije imao snage da nastavi uspešnu seriju na turniru u Šenženu. Realno, naš as nije imao mnogo šanse protiv favorizovanog Rišara Gaskea čak i da nije bilo povrede (ukupan skor sada je 0-3 u korist Francuza), ali svakako da je velika šteta što će Tipsarević ponovo morati da pauzira, taman kada je ušao u pravu formu.

Janko je igrao dobro samo do 2:2 u prvom setu, kada je već počeo da ga sustiže umor i da ga muče zdravstvene tegobe. Od tog trenutka, srpski igrač je uspeo da osvoji samo jedan gem (uvodni u drugoj deonici), tako da je možda samo pogrešio što nije i ranije mahnuo" belom zastavom".