DRUGA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - ŠESTO KOLO: Turci ponovo kobni za Zvezdu

Košarkaši Crvene zvezde odigrali su jako lošu utakmicu u Istanbulu u šestom kolu Top 16 faze Evrolige  i zasluženo su poraženi od "fenjeraša" Darušafake - 69:66 (21:19, 20:18, 14:17, 14:12).  Bio je to peti poraz beogradskih "crveno-belih" u isto toliko mečeva sa turskim klubovima u aktuelnoj evroligaškoj sezoni (tri puta su gubili od Fenerbahčea i jednom od Efesa). Autsajder grupe E, Darušafaka, zabeležila je prvi trijumf u drugoj fazi najkvalitetnijeg evropskog klupskog takmičenja.

kinsi

Zvezda je dobro počela utakmicu i u četvrtom minutu imala šest poena viška (6:12), što je, kasnije će se ispostaviti, bila i najveća prednost neke od ekipa u čitavom toku meča. Identičnu prednost (13:19), imali su izabranici Dejana Radonjića i u sedmom minutu, ali su u finišu prvog kvartala posustali i dozvolili domaćinu da serijom 8:0 u poslednja tri minuta uvodne deonice preokrene na 21:19. Niz Turaka je produžen na 10:0 poenima bivšeg igrača Zvezde, Milka Bjelice, početkom druge četvrtine (23:19). Tada se bude košrakaši šampiona ABA lige i serijom 0:7 opet okreću situaciju u svoju korist (23:26). U 15. minutu bilo je pet poena više na kontu godtiju (25:30), ali je opet iskazana slabost u završnici drugog perioda, pa se na veliki odmor otišlo sa četiri razlike u korist Turaka (41:37).

Nakon prilično uzbudljivog prvog poluvremena, u nastavku prava revija promašaja obe ekipe, pa nije čudo da je drugih 20 minuta završeno "ženskim" rezultatom 28:29: Zvezda je u 36. minutu, nakon poena Maika Cirbesa imala dva poena prednosti (64:66), ali je katastrofalno odigrala u finišu, što je koštalo poraza u ovoj važnoj utakmici. Promašivali su Zvezdaši šuteve za dva, tri, čak i sa linije penala, gubili lopte, loše "gradili koš" i tako dozvoljavali rivalima veći broj skokova u napadu. Jednostavno, "crveno-beli" su u ovom duelu sa slabom ekipom Darušafake, pobedili sami sebe.

stimac

Najbolji u redovima domaćina bio je Semih Erden, turski košarkaš bošnjačkog porekla. Centar Darušafake, nekadašnji igrač Partizana, Boston "Seltiksa", Klivlend "Kavalirsa", Bešiktaša, Fenerbahčea, Efesa, zabeležio je 14 poena i šest skokova. U timu Zvezde prelaznu ocenu zaslužili su samo Vladimir Štimac, koji je ostvario dabl-dabl učinak (11p, 10sk) i Tarens Kinsi (16p, 2sk).

I pored ovog prilično "glupog" poraza od najlošije ekipe u grupi, Zvezda i dalje ima realne šanse za prolaz u Top 8 fazu. Ostali rezultati išli su na ruku našem prvaku, pošto je Cedevita katastrofalno poražena kod kuće od Panatinaikosa (60:78), baš kao i Unikaha od Lokomotive Kuban (64:82).

Trenutna tabela grupe E (večeras se igra duel Efes - Fenerbahče): Fenerbahče 5-0 (meč manje), Lokomotiva 4-2, Efes 3-2 (-1), Crvena zvezda, Panatinaikos 3-3, Unikaha, Cedevita 2-4, Darušafaka 1-5.