EVROPSKO PRVENSTVO ZA RUKOMETAŠICE U ŠVEDSKOJ: Remi Srbije sa domaćinom

Rukometašice Srbije osvojile su prvo mesto u grupi A na Evropskom prvenstvu u Švedskoj, pošto su u meču trećeg kola odigrale nerešeno sa domaćinom - 30:30 (18:15). Izabranice Dragice Đurić bile su bolji rival u većem delu utakmice, ali su na kraju spasavale bod, pogotkom Kristine Liščević svega tri sekunde pre kraja susreta.

Srpski nacionalni tim zadesio je veliki hendikep već na samom staru meča. Jelena Živković Lavko se povredila već u prvom napadu i morala je da napusti teren, a veliko je pitanje i da li će moći da pomogne svojim drugaricama u nastavku prvenstva.

I pored ovog peha, meč je trebao da bude rešen u našu korist već posle prvih 30 minuta. Srpkinje su propustile šansu da sa mnogo značajnijom razlikom odu na veliki odmor. Vodile su naše rukometašice i sa šest golova razlike (17:11), a na svega minut pre kraja prvog poluvremena bilo je 18:13.

Nažalost, nekoliko katastrofalnih grešaka u napadu i brze kontre domaćina umanjile su prednost srpskog nacionalnog tima i vratile poljuljano samopouzdanje Šveđankama. Skandinavke inače nisu ostavile neki naročito dobar utisak u ovom duelu, iako su osvajačice bronzane medalje sa prethodnog šampionata "Starog kontinenta".

U nastavku je Srbija dobro počela i ponovo se "odlepila" na pet razlike (20:15), ali je tu ponovo ispustila priliku da ode na 7-8 golova viška i prelomi utakmicu. U nekoliko navrata kada smo imali igrača više, švedski selektor je povlačio golmana na klupu i ostavljao nebranjenu mrežu. Nažalost, mi nijednom nismo uspeli da odigramo agresivnu odbranu i kaznimo tu hazardersku taktiku rivalki, već smo dozvoljavali da primimo gol i pored brojčane prednosti.

Imajući u vidu činjenicu da smo u drugom poluvremenu promašili 4-5 čistih "zicera" i da je, kako je meč odmicao, ruski sudijski par sve više tolerisao grubu igru domaćina u odbrani, na kraju možemo biti prezadovoljni osvojenim bodom i osvojenim prvim mestom u, po imenima, vrlo jakoj grupi A.

Najefikasnije u našem timu bile su Katarina Krpež Šlezak, Sanja Radosavljević i Slađana Pop-Lazić sa po pet pogodaka. Ipak, ponovo je najbolji pojedinac u srpskoj ekipi bio čuvar mreže, samo ovoga puta ne Marija Čolić, već Jovana Risović. Posle briljantne partije u prvom poluvremenu, Risovićevu je na kratko zamenila Čolićeva, ali ta izmena Dragice Đurić nije bila uspešna, jer su se u tom periodu Šveđanke potpuno vratile u igru. Jovana je zabeležila 12 odbrana od 36 šuteva iz igre (33% uspešnosti), a posebno je bila fantastična kada su sedmerci u pitanju. Odbranila je Risovićka čak tri od šest kaznenih udaraca.

Zato ipak ostaje mali žal što u drugu fazu prenosimo samo tri boda, baš kao i Švedska, iako smo po prikazanim igrama zaslužili da u dalje nadmetanje idemo sa maksimalnim brojem poena.

U drugom susretu naše grupe Španija je deklasirala Sloveniju sa 30:18 i tako ipak izborila plasman u drugu fazu, ali bez prenesenih bodova.

Konačan plasman grupe A: Srbija 5, Švedska 3, Španija2, Slovenija 2. Prve tri selekcije idu dalje, Srbija i Švedska prenose po 3 boda, a Španija 0.

U narednoj rundi imaćemo veoma teške rivale. Iz grupe B dolaze nam Holandija, Nemačka i Francuska, sve objektivno kvalitetnije ekipe od nas. Srećna okolnost je da sve prenose po dva boda, pošto su u trouglu sve tri ekipe imale skor 1-1.

Prvi meč druge faze za nas je okršaj sa Nemačkom, koji se igra u subotu sa početkom od 16 časova i 15 minuta. U ponedeljak se sastajemo sa Holandijom, a u sredu sa Francuskom.

Bez obzira na učinak u drugoj fazi takmičenja na Evropskom prvenstvu, naše devojke su već priredile veliko prijatno iznenađenje i trebale bi da bez ikakvog pritiska odigraju duele u završnici i pokušaju da se možda čak umešaju i u borbu za polufinale. Ipak, posle višegodišnjih posrtanja, koji god plasman da srpske rukometašice ostvare, to će biti solidan uspeh i znak bar delimičnog ozdravljenja i napretka jednog od naših najtrofejnijih sportova, koji je već dugo u krizi, kako na klupskom, tako i na reprezentativnom planu.