FINALE SVETSKE LIGE U ODBOJCI: Pad Amerike u čelindž trileru, Srbija napada prvo zlato

Odbojkaši Srbije pobedili su reprezentaciju Amerike i izborili plasman u finale Svetske lige! Izabranici Nikole Grbića slavili su nakon fantastične borbe u pet setova, iako su pored odlične ekipe SAD, protiv sebe imali i izuzetno loše suđenje egipatsko-argentinskog sudijskog para, koje ih je umalo koštalo poraza. Ipak, zahvaljujući video čelindžu, u petom setu korigovana je odlučujuća greška sudija. Umesto vođstva Amerikanaca od 10:6, snimak je pokazao da se najbolji igrač naših rivala Metju Anderson "upecao" i rezultat je promenjen na 9:7 za "jenkije". Na kraju - 3:2 (25:23, 25:21, 25:27, 20:25, 15:12) za Srbiju, koja će se boriti za prvo zlato u Svetskoj ligi protiv Francuske.

"Galski petlovi" su, na rezultatski gotovo identičan način došli do pobede protiv svetskih šampiona Poljaka. Posle vođstva od 2:0 u setovima, ipak se došlo do taj-breka, gde Francuzi ne koriste dve vezane meč-lopte na 14:12, kao ni treću na 15:14. Ipak, trijumf im donosi blok tamnoputog Ngapeta, koji tako od tragičara (izblokiran baš na meč lopti kod servisa Poljaka, na 14:13) postaje junak meča - 3:2 (25:23, 25:23, 19:25, 22:25, 17:15).

srbija

A do petog seta uopšte nije ni trebalo da dođe, već je meč trebao da se završi sa maksimalnih 3:0 u korist srpskog tima. Poveli su "orlovi" sa 2:0 u setovima, imali prednost od 12:8 u trećem setu, kada počinju prljave sudijske igre i niz kontroverznih odluka, naravno, na štetu Srbije. I pored svega, a Nikola Grbić je lepo upozorio svoje izabranike "da moraju da osvoje ne 25, već 35 poena da bi pobedili", naši odbojkaši su uspeli da dođu do jedne meč lopte (25:24), ali je nisu iskorstili. Osokoljeni "Ameri" tada prave mini-seriju od 3:0 kojom rešavaju treći set u svoju korist. U četvrtom setu došlo je do malog pada u igri srpskih odbojkaša, u koje se uvukao "crv sumnje" zbog svega što im se izdešavalo u prethodnom periodu igre, tako da reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država dobija četvrtu deonicu sa naizgled ubedljivih 25:20, iako se do samog finiša seta igralo "poen za poen".

slavlje

Sa psihološkom prednošću, rivali iz Severne Amerike započinju i odlučujući set. Vode sa 9:6 u taj-breku, a umalo da povedu i sa 10:6, jer je delovalo da je njihov najbolji igrač Anderson osvojio novi poen za svoj tim. Ipak, naši traže video čelindž, koji će, pokazaće se, biti možda i presudan za ishod duela. Snimak pokazuje da je postojao dodir Andersenove ruke sa gornjom sajlom i samim tim, umesto možda i nedostižnih 10:6, rezultat se menja na podnošljivih 9:7 za Amerikance. Drugi presudan detalj u inače superuzbudljivom taj-breku, dešava se kod 12:10 za naše protivnike. Selektor Nikola Grbić u tom trenutku "stisnuo je petlju" i napravio hrabru dvostruku izmenu, koja menja tok susreta u našu korist. Ulaze Aleksandar Okolić i Saša Starović i upravo ova dvojica "rezervista" donose odlučujući preokret, Okolić fantastičnim servisima, a Starović uspešnom realizacijom dva kontranapada. Srbija pravi kontra-udar od 5:0 i stiže do velikog trijumfa.

bata atanasijevic

Po prikazanoj igri, borbenosti, želji za pobedom ovaj meč svakako zaslužuje da uđe u anale naše odbojke, kao jedan od najboljih svih vremena. Savladan je objektivno kvalitetniji rival, baš kao i aktuelni svetski prvak Poljska dan ranije, oba puta nakon pet setova. Naši odbojkaši su do pobeda stizali "lavljim" srcem, nisu nimalo respektovali veličinu protivnika, verovali su u sebe i pokazali su kako se gine za dres Srbije, za šta su nagrađeni velikim uspehom, plasmanom u finale Svetske lige. To je peto finale naših odbojkaša u ovom takmičenju i prilika da se najzad dođe do dugo čekanog i željenog zlata.