KVALIFIKACIJE ZA SVETSKO PRVENSTVU U FUDBALU: Srbija srećno do velikog boda u Velsu

Fudbalska reprezentacija Srbije uspela je, uz veliku pomoć Fortune, da ostane neporažena na gostovanju u Kardifu. Domaćin Vels bio je bolji od naše selekcije, ali smo pogotkom Aleksandra Mitrovića, svega četiri minuta pre kraja meča, uspeli da "ukrademo" zlata vredan bod - 1:1 (1:0).

aleksandar mitrovic srbija

Ostrvljani su poveli golom fudbalskog super-stara Gereta Bejla u 30. minutu. Napadač klupskog prvaka Evrope, madridskog Reala, mogao je i da nam "zapečati" sudbinu samo minut pre izjednačujućeg pogotka "Mitrogola". Bejl je imao stotpostotnu šansu u 85. minutu, bio sam ispred našeg gola i prevario golmana Stojkovića, ali nije imao sreće, jer je njegov šut pogodio stativu.

Tako je Srbija ostala u igri, a stotinjak sekundi kasnije usledio je, po domaćina šokantan, rasplet utakmice. Posle izvanrednog centaršuta Antonija Rukavine sa desne strane, robusni centarfor Mitrović je bio najviši u skoku i glavom postigao fantastičan pogodak. Golman "zmajeva" bio je nemoćan, jer je naš as pogodio unutrašnji deo stative, od koje se lopta odbila u mrežu.

geret bejl vels

Meč u Kardifu je, inače, bio veoma tvrd, neatraktivan, na momente čak i nezanimljiv. To pogotovo važi za veći deo drugog poluvremena, kada su domaćini vrlo umešno čuvali stečenu prednost i tako "umrtvili" igru, da se činilo da naši neće dati gol i da se igra "do sutra". Padali su Velšani na teren čim bi malo jače "dunuo vetar", onda se izležavali "do mile volje", kao da su na godišnjem odmoru, a očajni sudija iz Španije, Maljenko, im je sve to tolerisao.

Španac čak nije sankcionisao i pojedine očigledne grubosti domaćeg tima, kao kada je Ledli laktom udario Dušana Tadića i razbio mu nos. Ipak, velški grubijan je tada prošao bez kartona.

Ofanzivni vezista i najbolji igrač Srbije u ovim kvalifikacijama, Tadić, poprilično je krvario, ali je i pored veoma ozbiljne povrede odigrao meč do kraja. Naravno, usled otežanog disanja nije mogao da pruži maksimum, no, svejedno, nije hteo da ostavi drguove iz reprezentacije na cedilu.

Na sreću po nas, junaci meča Rukavina i Mitrović uspeli su da nam donesu izuzetno važan bod na teškom gostovanju, a što je još važnije, "skratili" smo direktnog konkurenta za plasman na Mundijal u Rusiji za dva boda koja su im već bila "u džepu".

Tako je naša najbolja selekcija nastavila niz bez poraza koji je sada povećan na osam utakmica. Nastavljena je i fantastična tradicija protiv Velšana, koji u 12 okršaja sa Srbijom i njenim prethodnicama (SFRJ, SRJ, SCG) nikada nisu uspeli da pobede našu fudbalsku A selekciju. "Zmajevi" imaju samo četiri remija sa nama, uz čak osam poraza.

Katastrofa u Novom Sadu (6:1 za naše, 2012) ostaje "noćna mora" za sadašnjeg selektora Ostrvljana, Krisa Kolmena, kao i za Bejla, koji je tada bio strelac počasnog pogotka za goste.

Posle četiri kola, u našoj kvalifikacionoj grupi D vodi Republika Irska sa 10 bodova, Srbija je druga sa 8, Vels ima 6, Austrija 4, Gruzija 2 i Moldavija 1 poen.

Naredni meč naša rerprezentacija igra u Gruziji, u martu.