POČELO EVROPSKO PRVENSTVO U FUTSALU U BEOGRADU:

POČELO EVROPSKO PRVENSTVO U FUTSALU U BEOGRADU: "Petarda" Srbije protiv Slovenije

Počelo je Evropsko prvenstvo u malom fudbalu, koje se održava u beogradskoj "Areni". Nakon svečanog otvaranja, odigran je uvodni meč šampionata, a Srbija je iskoristila podršku blizu 11.000 navijača da ostvari ubedljiv trijumf nad Slovenijom - 5:1 (1:1). Krajnji rezultat je možda i previsok, jer na terenu nije delovalo da je naša futsal reprezentacija toliko superiorna u odnosu na rivala.

svecano otvaranje

Slovenci su mnogo bolje započeli meč i poveli već u trećem minutu pogotkom Igora Osredkara, koji je prosledio loptu u mrežu sa svega metar-dva pored naše uspavane odbrane. Držali su "zmajčeki" stečenu minimalnu prednost u narednih 11 minuta, jako dobro su igrali presing u odbrani, pa je delovalo da je naša nacionalni tim potpuno nemoćan u tom periodu. Međutim, nešto oštrija igra gostiju koštala ih je izjednačenja. Posle šestog faula, načinjenog pred našim golom, Slobodan Janjić je izveo penal sa deset metara i silovitim šutem "po zemlji", zakucao loptu u mrežu kroz noge slovenačkog golmana Alena Mordeja, koji je do tog trenutka bio najistaknutiji pojedinac meča. Posle poravnanja rezultata popustio je vidljivi grč kod naših fudbalera, izazvan tremom i odgovornošću igranja pred domaćom publikom, koja je došla u velikom broju i lepo ispunila "Kombank arenu".

kocic gol

Na veliki odmor se otišlo sa nerešenih 1:1, a već u prvom minutu nastavka Srbija je povela, uz dosta sreće. Šut Kocića je zakačio kapitena gostiju Osredkara, promenio pravac i zbunio nemoćnog golmana Slovenije, kome je još lopta prošla kroz noge. Taj gol je šokirao goste, koji su se malo pogubili na terenu, pa su do kraja meča morali još tri puta da vade loptu iz mreže. Protivnika su dotukli Rajčević, još jednom Kocić i Pršić, za "petardu" Srbije u uvodnom duelu šampionata.

gosa

I pored pet postignutih golova srpske futsal reprezentacije, najbolji pojedinac meča bio je naš golman Aksentijević, koji je u par navrata hrabrim intervencijama sprečio sigurne pogotke gostiju. Naš čuvar mreže je ceo meč bio vrlo raspoložen, dobro se postavljao, izuzimajući situaciju kod gola gostiju, kad snosi deo krivice.

Sa ova tri boda i dobrom gol-razlikom, Srbija je gotovo sigurno izborila mesto u četvrtfinalu, pošto po dve najbolje ekipe iz svake grupe idu dalje. U našoj grupi A je još i Portugalija, sa kojom igramo u subotu.

Pre toga, u četvrtak će snage odmeriti Slovenci i Portugalci.

U grupi B, ubedljivo najuspešnija evropska nacija u futsalu, Španija, opravdala je ulogu favorita protiv Mađarske - 5:2 (3:0). Španci su čak šest puta bili prvaci "Starog kontinenta" u malom fudbalu (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012), jednom su bili drugi i dva puta treći. Aktuelni šampioni su Italijani, koji su sem 2014, slavili i 2003, dok je jednom zlato osvojila i Rusija (1999).

Šampionati Evrope u futsalu održavaju se od 1996, svake dve godine, uz dva izuzetka, kada je pauza između prvenstava bila godinu duža (1996-9 i 2007-10). Naredno prvenstvo biće održano 2018. godine u Sloveniji.