PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 21. KOLO: Zvezda ubedljivo poražena u Vitoriji, odbrana očajna

Košarkaši Crvene zvezde odigrali su jednu od najlošijih utakmica u aktuelnoj sezoni Evrolige i potpuno su nadigrani u Vitoriji od Baskonije - 103:84 (27:17, 26:23, 22:19, 28:25).

Odbrana beogradskih "crveno-belih" bila je "šuplja k'o sir", da domaćin nije malo "smanjio gas" u finišu, poraz je mogao biti i neprijatniji.

Baskijci su vodili praktično od početka do kraja meča, gosti su samo jednom uspeli da izjednače rezultat (11:11). Prednost španskog tima rasla je iz minuta u minut, sredinom završne četvrtine izgledalo je da će Zvezda pretrpeti pravu katastrofu. Tada je Baskonija došla do "+23" u dva navrata (87:64, 90:67), ali je raspoloženi Dilan Enis spasao Beograđane još težeg poraza.

Ovo je drugi meč u ovoj evroligaškoj sezoni u kom je prvak ABA lige primio "stotku", slično je bilo i na nedavnom gostovanju u Istanbulu kod "fenjerdžije" Efesa (104:95). Takve stvari se u eri Dejana Radonjića Zvezdi nisu dešavale, doduše, sem novog i neiskusnog trenera "crveno-beli" imaju i potpuno promenjen tim.

Trenutni sastav srpskog šampiona ima izražen manjak dobrih defanzivaca. Sem Branka Lazića, gotovo niko ne igra čvrsto u odbrani. Kapiten Zvezde je ove godine "sam protiv svih", nikako se ne uklapa u novi stil igre "crveno-belih". Stoga su njegove partije daleko ispod prošlosezonskog, reprezentativnog nivoa, gotovo je neprepoznatljiv. Lazić u ovoj sezoni ima minoran učinak u napadu, što je posledica nove podele uloga, po kojoj je njemu "zapalo" da podnosi sav teret u odbrani.

Ovim ubedljivim porazom šanse Beograđana za plasman u top 8 fazu sada su u domenu teorije. Svi rivali u trci za poslednje osmo mesto koje vodi u završnicu najkvalitetnijeg evropskog klupskog takmičenja imaju bolji međusobni skor sa Zvezdom (Himki, Makabi, Baskonija), a u slučaju nekog trougla ili četvorougla srpski prvak je ubedljivo najslabiji, jer ima samo jednu pobedu i čak pet poraza u okršajima sa direktnim konkurentima.

Trebalo bi da se dogodi istinsko čudo u poslednjih devet kola pa da šampion ABA lige izbori plasman u prvih osam, koji mu je izmakao prošle sezone sa briljantnim skorom 16-14, koji je sada nedostižan.

Duel u Vitoriji nije ličio na ozbiljan evroligaški meč, već više na neku prijateljsku utakmicu. Dozvolila je Zvezda od samog starta Baskijcima da se razigraju, da pogađaju neometani iz dobrih pozicija i iz laganih prodora do koša, a kada "kola krenu nizbrdo", kada jedna ekipa primeti da druga ne igra sa potrebnim žarom i zalaganjem, onda je susret završen praktično i pre nego što je počeo.

Tako je Baskonija u laganom ritmu dobila bledu i nezainteresovanu Zvezdu, koja je bila unapred pomirena sa porazom.

"Crveno-beli" su očigledno svu svoju pažnju usmerili ka završnici ABA lige.

Ipak, bilo bi dobro kada bi četa Dušana Alimpijevića u poslednjih devet kola prve faze Evrolige zabeležila bar još nekoliko pobeda, kako ne bi pokvarila dobar utisak ostvaren u većem delu aktuelne sezone.

U timu Zvezde jedina "svetla tačka" bio je Dilan Enis. Rezervni plej "crveno-belih" za samo 21 minut ubacio je 22 koša (2/7 dvojke, 4/5 trojke, 6/6 slobodna bacanja), uz to je imao dve uhvaćene i jednu "ukradenu" loptu, kao i tri uspešna dodavanja, za ukupan indeks korisnosti 23.

Prelazne ocene zaslužili su još Nemanja Dangubić (12p, 3sk, 2as, 1blk) i pridošlica Alen Omić (6p, 4sk, 3as), dok su ostali totalno podbacili. Zvezda je imala čak četiri nesportska faula, od kojih je Stefan Janković uspeo da za svega 10 minuta na parketu dobije dva, pa je tako "zaradio" isključenje.

Treba reći da Dušan Alimpijević ni na ovom meču nije mogao da računa na povređene Džejmsa Feldina i Peru Antića, ali, ako je poraz možda i bio očekivan i planiran, katastrofalna igra, pre svega u odbrani, sigurno nije.

Pravu simultanku sa Zvezdinim košarkašima odigrao je Rodrig Buboa. Momak rodom sa karipskog ostrva Gvadelup, koje je francuska kolonija (ili lepše rečeno prekomorska teritorija), prolazio je pored igrača u "crveno-belim" dresovima kao brzi voz, pogađao iz svih pozicija, ubacio 25 poena uz izuzetan procenat šuta (9/12 za dva, 2/3/za tri, 1/1 sa linije penala).

Na parketu je Buboa proveo samo 23 minuta, na sreću Zvezde.

Rezultati 21. kola: Baskonija Vitorija - CRVENA ZVEZDA BEOGRAD 103:84, Olimpijakos Pirej - Fenerbahče Istanbul 95:70, Efes Istanbul - Valensija 82:66, Barselona - Armani Milano 81:83, Žalgiris Kaunas - Makabi Tel Aviv 99:84, CSKA Moskva - Real Madrid 93:87, Himki Moskovska oblast - Unikaha Malaga 68:66, Broze Bamberg - Panatinaikos Atina 95:74.

Tabela: CSKA 17-4, Olimpijakos, Fener 14-7, Real, PAO, Žalgiris 13-8, Himki 12-9, Makabi 11-10, Baskonija 10-11, Unikaha, Bamberg, ZVEZDA 8-13, Barsa, Valensija, Armani 7-14, Efes 6-15.

Naredni meč Evrolige Crvena zvezda igra 9. februara.

U Beograd stiže Armani Olimpija iz Milana.