PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 22. KOLO: Očekivan poraz Zvezde, CSKA ponovo u formi

Crvena zvezda nije uspela da ravnopravno parira aktuelnom evropskom šampionu u duelu 22. kola Evrolige. CSKA je u moskovskoj "Megasport areni" slavio sa 22 poena razlike - 102:80 (33:26, 25:20, 19:18, 25:16).

Naš šampion je i dalje u padu forme, zbog umora i povreda nekoliko ključnih igrača (Jović, Kuzmić, Dangubić), dok su "armejci" u uzlaznoj putanji, pošto su se potpuno oporavili Miloš Teodosić i Nando de Kolo. Kada su dve prve violine moskovskog tima "naštimovane", onda malo koja evropska ekipa može da im se ravnopravno suprotstavi.

Klupski prvak "Starog kontinenta" imao je poveću krizu u prethodna dva meseca, izgubio je čak pet pod prethodnih sedam okršaja u najkvalitetnijem evropskom klupskom takmičenju, ali oporavkom Tea i Nanda nema nikakve sumnje da je ta "crna serija" ruskog velikana završena.

Već u uvodnoj deonici videlo se da su izabranici Dimitrisa Itudisa rešeni da se "osvete" Zvezdi za neugodan poraz (67:78) u Beogradu, koji se desio u decembru. Posle početne prednosti gostiju (3:8), usledio je pravi rafal "crvene armije". Rešetali su domaći igrači koš beogradskih "crveno-belih" iz svih pozicija. Dalekometna paljba Rusa, pet uzastopnih trojki iz isto toliko pokušaja, dotukla bi bilo kog rivala, pa ni Zvezda nije bila imuna na takav silovit atak domaćeg tima.

Ukupno je CSKA imao 7/7 šut iza linije od 65,75 metara u tom periodu, pa nije čudo da je prva četvrtina okončana sa neočekivanih 33:26 za Moskovljane. Nije to bila toliko velika razlika u poenima, ali je najbolja odbrana u Evroligi, Zvezdina, po prvi put ove sezone delovala slomljeno i nemoćno.

U nastavku, domaći tim je lagano povećavao prednost i na veliki odmor otišao sa 12 poena viška na svom kontu (58:46). I pored odlične igre "crveno-belih" u napadu, nije bilo mnogo nade u preokret, jer je defanziva bila daleko ispod onog nivoa koju su puleni Dejana Radonjića demonstrirali u čitavom toku ove sezone.

U nastavku, na kratko je zablistao, u prvom poluvremenu totalno neprimetni, Marko Simonović. Tako su "crveno-beli", od 62:49, posle sedam uzastopnih koševa Simona, prišli na samo "-6" (62:56) i ukazao se tračak nade da je preokret moguć. Međutim, taj mali plamičak svetlosti vrlo brzo se ugasio, serijom 9-0 domaći su vratili stvari na svoje mesto i definitivno prelomili utakmicu u svoju korist.

U poslednjem kvartalu Zvezda se potpuno predala, tako da je pretio i ubedljiviji poraz, bilo je i 100:73 par minuta pre kraja meča. Na kraju, 102:80 za CSKA, drugi uzastopni poraz srpskog prvaka u Evroligi, a ukupno deseti.

Sve u svemu, potpuno očekivan poraz "crveno-belih". Čak i da je šampion ABA lige bio u punom sastavu i najboljoj formi, teško se bilo nadati trijumfu u Moskvi, a u ovakvoj konstelaciji snaga nije preterano reći da je ovakav epilog bio planiran. Ekipa Zvezde nije dala svoj maksimum, sačuvana je energija za finalni turnir Kupa Srbije i naredne dve evroligaške utakmice, koje su mnogo bitnije, a obe se igraju u Beogradu (rivali su Galatasaraj i Bamberg).

U pobedničkom timu najbolji je bio Nikita Kurbanov, koji je meč završio sa 18 koševa, bez promašaja - 3/3 dvojke, 2/2 trojke, 6/6 penali, čemu je pridodao pet uhvaćenih, tri "ukradene" lopte i jedno dobro dodavanje.

Efikasniji od njega bio je Nando de Kolo sa 25 poena. Imao je Francuz i četiri skoka i šest asistencija, ali i čak sedam izgubljenih lopti, pa mu je zato izmakao epitet MVP-a utakmice.

Miloš Teodosić je upisao 16 koševa i četiri puta uspešno proigrao saigrače.

Kod gostiju, svetle tačke bili su kapiten Luka Mitrović (16p, 9as, 3ol, 1sk) i Čarls Dženkins (12p, 4as, 3ol). Po običaju, dobar u odbrani bio je Branko Lazić (7p, 2sk, 2ol), dok su ostali košarkaši srpskog šampiona prilično podbacili.

Rezultati 22. kola: CSKA - CRVENA ZVEZDA 102:80, Uniks - Real 77:81, Efes - Armani 90:86, Makabi - Baskonija 85:84, Panatinaikos - Bamberg 81:72, Darušafaka - Fenerbahče 72:65, Olimpijakos - Žalgiris 73:64, Barselona - Galatasaraj 62:69.

Tabela Evrolige nakon 22. runde: Real  17-5, CSKA, Olimpijakos 16-6, Fener 14-8, PAO 13-9, ZVEZDA, Baskonija 12-10, Efes, Darušafaka 11-11, Žalgiris 9-13, Broze, Barsa, Makabi 8-14, Galata, Uniks, Armani 7-15.

Naredni duel Zvezda igra protiv Galatasaraja, 23. februara, u Beogradu.