SVETSKO FUDBALSKO PRVENSTVO U RUSIJI 2018: Evrogol Kolarova dovoljan za tri boda Srbije

Reprezentacija Srbije uspešno je startovala na Mundijalu u Rusiji, pošto je u uvodnom duelu bila bolja od Kostarike - 1:0 (0:0).

Trener Mladen Krstajić odlučio se za sledeći sastav: Stojković, Tošić, Kolarov, Milivojević, Ivanović, Milinković-Savić, Milenković, Ljajić, Tadić, Matić, Mitrović.

U drugom poluvremenu u igru su ušli i rezervisti Kostić, Rukavina i Prijović.

Gol odluke delo je kapitena Aleksandra Kolarova, koji je u 56. minutu majstorski pogodio mrežu Latinoamerikanaca iz slobodnog udarca sa blizu 30 metara udaljenosti, iskosa sa desne strane.

Koliko je dobro srpski fudbaler izveo "slobodnjak" najbolje pokazuje činjenica da jedan od najboljih svetskih golmana, Kejlor Navas, trostruki uzastopni klupski prvak Evrope, nije uspeo ni da pipne loptu, koja je završila u samom gornjem desnom uglu.

Narodski rečeno, Kolarov je "ubio pauka" na golu Kostarike.

Zasluge za ovaj velemajstorski pogodak našeg kapitena ima i Aleksandar Mitrović.

Naš centarfor je izdržao nekoliko faulova Kostarikanaca na nogama, a pao je tek na nekih tridesetak metara od gola, što je omogućilo veoma povoljnu poziciju za Kolarova.

Srbija je sasvim zasluženo došla do važnog trijumfa, iako igrom nije naročito oduševila, što su priznali i svi naši igrači nakon meča.

U prvom poluvremenu naši su imali veliku inicijativu i posed lopte, ali su bili totalno jalovi, bezopasni u završnici, tako da je rival, iako u podređenom položaju, imao bolje prilike.

Na sreću, najbolje situacije za Kostariku bila su dva udarca glavom njihovih fudbalera sa svega 5-6 metara, ali oba nisu opasnije ugozila naš gol. Jednom je golman Vladimir Stojković sigurno intervenisao, a u drugoj prilici lopta je otišla visoko preko prečke. Imajući u vidu prosečnu visinu rivala, ništa neobično da nisu bolje reagovali u ovim šansama.

Tako se na veliki odmor otišlo sa najnepopularnijih 0:0, ali nije bilo mnogo razloga za nezadovoljstvo igrom Srbije, videlo se da kontrolišemo utakmicu.

U nastavku je viđena nešto konkretnija igra srpskog nacionalnog tima.

Već u 50. minutu ukazala se kolosalna šansa našem centarforu Aleksandru Mitroviću, kada je posle idealnog proigravanja Sergeja MIlinkovića-Savića izašao sam pred Kejlora Navasa, ali je golman gostiju uspeo maestralno da odbrani.

Imao je "Mitrogol" još nekoliko šansi sa našu pobedu ulini i ubedljivijom, ali nešto Navas, a nešto prljavi defanzivci Kostarike uspeli su da ga spreče u tom naumu. U jednoj situaciji bio je čist penal za Srbiju, jer je Mitrović sa obe ruke sprečen da skoči pred golom Latinosa, ali je neubedljivi senegalski sudija samo odmahnuo rukom.

Za identičan takav prekršaj nad Mandžukićem, Hrvatska je, dan ranije, dobila jedanaesterac protiv Nigerije.

Ipak, samo šest minuta kasnije Navasu nije bilo spasa. Kapiten Kolarov je zatresao mrežu Latinoamerikanaca, što je bio trenutak odluke u ovom susretu prvog kola grupe E.

Pored Mitrovića i Kolarova, najveći doprinos pobedi Srbije dali su ofanzivni vezisti Dušan Tadić i Sergej MIlinković-Savić.

Njih dvojica su gospodarili sredinom terena, stvarali prilike, a odradili su dobar posao i u defanzivi.

Sergej Milinković-Savić pokazao je u nekoliko navrata zašto je jedan od najtraženijih mladih igrača u Evropi.

I pored prljave igre rivala uspeo je da iskreira nekoliko lepih akcija, mada mu je ovo bio takmičarski debi u najboljoj selekciji Srbije.

Mogao je da ima i bolji učinak, ali očajni senegalski sudija mu to nije dozvolio.

Iz čista mira Afrikanci su prekinuli jedan od naših najboljih napada, koji je Sergej okončao "makazicama", a pokazan je ofsajd iako je jedan Kostarikanac bio bar pola metra bliže gola od našeg igrača.

I pored lepe pobede na startu, okolnosti baš i ne idu na ruku srpskim fudbalerima. Naime, Brazil se obrukao protiv Švajcarske, odigrao dobro samo uvodnih 20 minuta, kada je i poveo sa 1:0, ali je na kraju morao da se zadovolji bodom (1:1).

Istina, "sajdžije" su do izjedančenja došle uz pomoć još jednog sudije neznalice, koji nije video čist faul Cubera. Švajcarski igrač je prvo odgurnuo Brazilca Mirandu, a onda neometan zakucao glavom loptu u mrežu.

Tako je srpskim "orlovima" za prolaz u narednu fazu neophodan trijumf nad Švajcarskom.

Meč drugog kola u grupi E, Srbija-Švajcarska, igra se u petak, od 20 časova, u Kalinjingradu.

Iako su Švajcarci nevrovatno visoko plasirani, šesti na listi FIFA (!?), čini se da naši imaju šanse za novi podvig.

Sem Brazila, i drugi veliki favoriti bili su očajni na startu. Nemci su poraženi od Meksika (0:1), a Argentina je odigrala nerešeno sa Islandom (1:1), uz užasan promašaj Lea Mesija sa "bele tačke".