Blog

EVROPSKO PRVENSTVO FUTSAL BEOGRAD: Srbija bez finala, za bronzu sa Kazahstanom

Futsal reprezentacija Srbije bila je na korak do plasmana u finale Evropskog prvenstva, ali je ipak poražena, nakon produžetaka, od Rusije - 2:3 (2:2 u regularnom delu meča, 0:1 poluvreme). Srpska selekcija propustila je šansu da dođe do pobede u regularnih 40 minuta, a u nastavcima rival je bio svežniji i spremniji i slavio je pogotkom Robinja u 44. minutu.

robinjo slavi

Nije to bila naročito lepa utakmica za gledanje. Značaj meča sputao je igrače oba tima, pa je viđeno mnogo grešaka, a malo lepih akcija. Povela je ruska reprezentacija pogotkom jednog od mnogobrojnih naturalizovanih Brazilaca, Edera Lime u 13. minutu. Pogrešio je naš kapiten Marko Perić, izgubio loptu na sredini, a Lima je majstorski iskoristio šansu i pošto je prošao golmana Miodraga Aksentijevića, gotovo iz mrtvog ugla je dao gol, pogodivši tzv. "malu mrežu".

eder lima gol

Posle primljenog gola, do poluvremena je viđena prilično loša i konfuzna igra obe ekipe. Ruski tim je iskusno čuvao stečenu prednost, a naši igrači su im obilato pomagali u tome, brojnim lošim dodavanjima i prilično bezidejnom igrom u napadu.

Nakon velikog odmora, viđena je znatno bolja igra srpkog nacionalnog tima u nastavku utakmice. U drugih 20 minuta srpski fudbaleri imali su gotovo konstantnu inicijativu, postigli su dva gola, imali još neko dobrih prilika i možda i zaslužili pobedu. Do prvog izjednačenja stiglo se u 26. minutu, još jednom majstorijom Mladena Kocića, koji je došao do petog pogotka na šampionatu (samo jedan manje od prvog strelca prvenstva, Rikardinja). Naš velemajstor malog fudbala je prvo vešto prevario ruskog igrača na sredini terena, zatim se stuštio ka golu gostiju i topovskim udarcem iz velike daljine doneo ogromnu radost hiljadama naših navijača u "Areni".

mladen kocic

Nažalost, od junaka meča, uskoro se, naš najbolji i najefikasniji igrač na ovom šampionatu, umalo transformisao u tragičara. Rusi su, praktično ni iz čega, došli do drugog pogotka i novog vođstva. Sergej Abramov je iskoristio grešku Kocića, zatim ga prebacio i malo odgurao i onda lepo spoljnim felšom šutnuo iznad glave Aksentijevića, koji je bio potpuno nemoćan.

Posle tog kiks gola, opet je naš tim imao malu krizu, ali se brzo povratio i uspeo i po drugi put da dođe do poravnanja rezultata. Najpre je Slobodan Rajčević izborio gol šansu, prilikom koje je fauliran s leđa od Edera Lime, koji je "zaradio" drugi žuti karton i isključenje. Brojčanu prednost (dva minuta igrač više), Srbi su iskoristili. Ponovo se za junaka duela kandidovao Miloš Simić, koji se lepo "otvorio" i iz neposredne blizine zakucao loptu u mrežu nemoćnog golmana Rusije, Gustava, na četiri minuta i 41 sekundu pre kraja regularnog dela.

Upravo u tom periodu vremena propuštena je velika prilika da se dotuče grogirani rival i izbori plasman u finale. Izabranici Ace Kovačevića nisu imali snage da izvrše dodatni pritisak i izbore šesti faul rivala, koji bi bio kažnjen penalom sa deset metara. Rusi su nekako spasili "živu glavu" u tih 4-5 minuta, izborili produžetke, u kojima su se potpuno konsolidovali i zasluženo došli do trijumfa golom Robinja, posle kiksa upravo Miloša Simića, koji nije stigao da blokira Brazilca u ruskim redovima nakon brzo izvedenog auta.

Kako god, našim fudbalerima ne treba ništa zameriti. Igrali su protiv selekcije, za koju bi se moglo postaviti duhovito pitanje u stilu bivšeg ambasadora Rusije u Srbiji, Aleksandra Konuzina, "Ima li ovde Rusa?", jer su svi glavni igrači iz Brazila.

Sada treba pokušati da se u borbi za bronzu, u subotu u 18,30 časova protiv Kazahstana, ekipe slične Rusiji (prepuna naturalizovanih "karioka"), ostvari velika pobeda i osvoji medalja. To je moguće samo uz ogromnu podršku publike u beogradskoj "Areni", jer praktično brazilska selekcija Kazahstana (čak i selektor je iz "zemlje sambe i kafe"), nije nimalo naivan rival.

U finalu će se sastati Španija i Rusija od 21 h. "Crvena furija" je nadigrala Kazahstance sa 5:3 (3:1). Pokazali su i Španci slabost, posle ubedljivog vođstva od 4:1, dozvolili su sebi opuštanje pa je rival sa dva gola u samo minut i po igre prišao na 4:3, ali su ipak bez panike priveli meč kraju, postigavši još jedan pogodak za pobedu od 5:3.