KVALIFIKACIJE ZA SVETSKO PRVENSTVU U FUDBALU U RUSIJI: Neuspešan start Srbije, remi s Ircima

Ni promena selektora nije donela prekid serije neuspeha fudbalske reprezentacije Srbije. U prvom duelu kvalifikacija za Mundijal u Rusiji 2018, naša A selekcija odigrala je u Beogradu nerešeno sa Republikom Irskom - 2:2 (0:1). Po lošem vremenu i na očajnom terenu "Marakane", katastrofalnu igru oba tima ispratio je žalosno mali broj navijača.

Meč ni počemu nije ličio na sudar dva ozbiljna tima, dve nacionalne selekcije, već na okršaj nekih nižerazrednih ostrvskih klubova. Svi postignuti golovi nisu bili plod nekih smišljenih akcija, već velikih grešaka odbrane Srbije i Irske.

Poveli su gosti već u trećem minutu. Posle užasne, tragikomične konfuzije u našoj odbrani, koja nikako nije uspevala da ispuca loptu i otkloni opasnost, Hendrik je uspeo da prosledi loptu u mrežu pored uspavanog Rajkovića. Doduše, irskom fudbaleru pomogao je i Branislav Ivanović, koji je malo zakačio lopt. To je zbunilo našeg mladog golmana, a definitivno se ni on nije baš "proslavio" brzinom reakcije.

Prilično glup gol primljen na samom startu meča potpuno je "odsekao" ionako klimave noge izabranika Slavoljuba Muslina. Na sreću naših, Irska se povukla i prepustila nam inicijativu, pa su, i pored vrlo loše igre u prvom poluvremenu, srpski fudbaleri par puta uspeli da priprete golmanu gostiju. Ipak, na veliki odmor otišlo se sa minimalnom prednošću gostiju, do koje su stigli usled naše očajne defanzive.

Nešto bolja igra našeg nacionalnog tima viđena je u nastavku.

U 62. minutu Srbija je došla do izjednačenja - 1:1, pogotkom Filipa Kostića, na asistenciju Dušana Tadića. Kako smo mi poklonili prvi gol Ircima, tako su "ljubazni" gosti kiksirali kod izjednačujućeg gola Srbije.

Delovali su "detelinari" vrlo smušeno, nekoliko igrača je krenulo ka Tadiću, ali nisu uspeli da spreče asistenciju posle koje je Kostić ostao sam na svega 4-5 metara od gola i nije mu bilo teško da ubaci loptu u mrežu.

Samo sedam minuta kasnije naši stižu do potpunog preokreta. Irski defanzivac startovao je s leđa na Kostića i arbitru nije preostalo ništa drugu osim da pokaće na "belu tačku". Veoma glup potez Iraca, jer naš napadač nije bio u nekoj izglednoj situaciju za postizanje pogotka, prekršaj se dogodio praktično na ivici šenaesterca i to sa leve strane.

Naravno, "poklonu se u zube ne gleda", Tadić je preuzeo odgovornost i veoma sigurnim šutem, visoko po sredini gola, prevario irskog čuvara mreže za 2:1.

Kada se činilo da ćemo, i pored očajne igre, uspeti da uspešno započnemo kvalifikacije i upišemo prva tri boda, desetak minuta pre kraja meča primili smo još jedan smešan gol. Posle kornera, Brejdi je glavom neometan šutirao i pogodio našu mrežu. Ruku na srce, deluje da je i u ovoj situaciji Rajković "dremao" na golu. I ova lopta je bila upućena gotovo po sredini, nažalost, prave golmanske reakcije nije bilo, pa su gosti stigli do poravnanja na 2:2.

Naši su imali i dve stopostotne prilike za pobedu u drugom delu igre. Najpre je Pavlović promašio zicer tako što je sa 2-3 metra silovito uzdrmao prečku, umesto da lagano pogodi mrežu. Pred kraj meča je i Ivanović bio sam i šutirao sa desetak metara, ali, na našu nesreću, pravo u golmana, pa je propala i ta izgledna šansa za novi gol i pobedu.

Sve u svemu, Srbija je bila manje loše tim, imala je veći posed lopte i više šansi od rivala. Zato nikako ne možemo biti zadovoljni nerešenim rezultatom na domaćem terenu protiv veoma slabe reprezentacije Republike Irske, tako da Muslinov debi na klupi "orlova", moramo okarakterisati kao neuspešan.

Sa ovakvom igrom, ne treba da gajimo prevelike nade o plasmanu na Svetsko prvenstvo. Jedina šansa za srpski raštimovani fudbalski orkestar leži u činjenici da smo u ubedljivo najslabijoj grupi, sa samim fudbalskim analfabetama kao što su Vels, Austrija, Irska, Gruzija i Moldavija.

"Prvi se kučići u vodu bacaju", kvalifikacije su tek počele i ima vremena da se uočene slabosti u igri naše reprezentacije otklone. Slavoljub Muslin je iskusan stručnjak i sigurno je svestan gde najviše "škripi".

Sledeći meč Srbija igra u Moldaviji 6. oktobra. Pobeda protiv verovatno najlošije ekipe u grupi, došla bi kao melem na ranu posle uvodnog kiksa "orlova". Nadamo se da će za mesec dana mnogo toga doći na svoje mesto i da ćemo ostvariti trijumf "na strani".