Blog

LIGA EVROPE U FUDBALU - DRUGO KOLO: Podvig Partizana za prvo mesto u grupi

Fudbaleri Partizana ostvarili su veliki trijumf na gostovanju u Augzburgu u drugom kolu Lige Evrope. Nemački predstavnik savladan je sa 3:1 (1:0), pa je srpski šampion, potpuno neočekivano, posle dva kola na čelu grupe L, sa maksimalnih šest bodova. Junak meča bio je najtalentovaniji mladi srpski fudbaler, Andrija Živković, koji je sa dva pogotka (31. i 62. minut) bio najzaslužniji za podvig beogradskih "crno-belih". Treći pogodak za Partizan bio je autogol Korejca u redovima Augzburga, Đi Dong-Vona (54.), dok je strelac počasnog gola za domaćina bio paragvajski internacionalac Raul Bobadilja u 58. minutu.

Srpski predstavnik je do ubedljive pobede došao sa deset igrača, pošto je defanzivac Partizana, Aleksandar Subić, uspeo da za samo osam minuta (56. i 64.) dobije dva žuta kartona i "zaradi" isključenje.

zile

Koliko je ovo veliki uspeh Partizana, dovoljno govori činjenica da je poslednji trijumf protiv nemačkog predstavnika ostvaren davne 1983. godine. Tada je u Beogradu pobeđen šampion tadašnje Istočne Nemačke (DDR), Dinamo iz Berlina sa 1:0, ali je prvak SFR Jugoslavije ipak eliminisan, pošto je u prvom susretu izgubio - 0:2. Beogradski "crno-beli" su samo jednom u svojoj istoriji eliminisali nemački klub i to čuvena generacija "Partizanovih beba" koja je bila klupski vicešampion Evrope. U osmini finala tadašnjeg Kupa šampiona legendarna ekipa Partizana izbacila je Verder iz Bremena (3:0, 0:1).

Partizan je ostvario prvu pobedu na gostovanjima u Nemačkoj u klupskoj istoriji i popravio užasan skor od sedam poraza u isto toliko mečeva. Ovo je i prvi trijumf beogradskih "crno-belih" van Beograda kada se radi o mečevima grupne faze Lige Evrope. Dosad je u grupnim fazama Kupa UEFA (2008) i Lige Evrope (2009. do danas), naš najspešniji fudbalski kolektiv u poslednjih 15 godina, ostvario ponižavajuće loš učinak od samo jednog remija (proitv Nefčija u Bakuu 1:1, 2012) i čak 12 poraza.

crno beli

U drugom meču grupe L, AZ Alkmar je u Holandiji iznenadio favorizovani Atletik Bilbao i savladao Baskijce sa 2:1.

U narednoj rundi, koja se igra 22. oktobra, upravo će aktuelni pobednik Super kupa Španije (deklasirali prvaka Evrope, Barselonu u dva meča 4:0, 1:1), gostovati u Beogradu.