ODBOJKAŠKE KVALIFIKACIJE ZA OLIMPIJSKE IGRE U RIJU: Poraz Srbije od Poljske

Odbojkaška reprezentacija Srbije neuspešno je započela kvalifikacije za Olimpijske igre u Rio de Žaneiru. U prvom meču turnira, koji se igra u Berlinu, svetski šampion Poljska bila je bolja od naše selekcije - 1:3 (25:22, 18:25, 23:25, 21:25). Izabranici Nikole Grbića nisu pružili svoj maksimum, imali su puno oscilacija u igri i grešaka, slabije su servirali od rivala, tako da je nepovoljan ishod duela bio neminovan.

U većem delu prvog seta Poljaci su bili u vođstvu, najviše četiri poena razlike (6:10), ali su u finišu naši odbojkaši ipak uspeli da dođu do preokreta - 25:22. Nažalost, nisu iskoristili taj pozitivan rezultat da nastave u istom ritmu, već su polovinom druge deonice dozvolili rivalu da se odlepi na šest poena razlike (5:11). Rivali su bez problema održavali stečenu prednost i ubedljivo rešili drugi set u svoju korist - 18:25.

kovacevici

Treći set je protekao u igri "poen za poen", a naši odbojkaši su popustili pred kraj tog dela igre i rival je došao do tri set lopte (21:24). Dve su srpski igrači uspeli da anuliraju, ali ne i treću, pa je ovaj rezultatski najneizvesniji set ipak pripao Poljacima - 23:35.

I u četvrtom setu postojala je realna šansa da Srbija uhvati priključak i izbori taj-brek. Nažalost, iako su u većem delu seta imali prednost, najveću sredinom seta od pet poena razlike (10:5), naši odbojkaši opet nisu bili dovoljno čvrsti i u završnici seta dozvolili su protivniku da dođe do svoje igre i zaslužene pobede - 21:25.

Najbolji igrač meča bio je Bartoš Kurek. Poljski univerzalac, sposoban da igra na gotovo svim pozicijama u timu (sem tehničara), zabeležio je čak 26 poena, od toga su pet bili neodbranjivi servisi, dok je ceo naš tim imao samo dva asa. Kod nas, po običaju, najefikasniji je bio korektor Aleksandar Atanasijević sa poenom manje od Kureka (25). Problem naše ekipe je bila činjenica da je u napadu bio raspoložen još samo Uroš Kovačević (15 poena), dok ostali naši igrači nisu bili dovoljno ubojiti.

blok srbije jovovic

Danas od 18 časova naša selekcija igra odlučujući meč protiv domaćina turnira Nemačke. U slučaju poraza to bi bio kraj nada o putu u Rio, a u slučaju pobede sve opcije su otvorene. Može da se desi da odlučuje i set, pa čak i poen-količnik, jer je moguće da Poljaci kalkulišu u poslednjem kolu protiv Nemaca. Na ruku nam ne ide maksimalan trijumf domaćina protiv Belgije, iako je meč bio neizvestan sa čak dva seta rešena "na razliku" - 3:0 (28:26, 25:19, 26:24). U svim varijantama, put naše reprezentacije do Brazila je veoma trnovit. Posle stratnog poraza, teško je verovati da ovaj naš sastav može da izbori prvo mesto i direktan put u Rio. Veliki uspeh bilo bi osvajanje drugog ili trećeg mesta i plasman na dodatne svetske kvalifikacije u Japanu, gde bi bilo mnogo lakše doći do plasmana na Olimpijadu.