OSMINA FINALA SVETSKOG PRVENSTVA U RUKOMETU: Katastrofa Srbije, podvig Rumunije

Dve najbolje reprezentacije na prethodnom prvenstvu sveta za rukometašice (Beograd 2013), Brazil i Srbija, eliminisane su već u osmini finala na šampionatu u Danskoj. Naša reprezentacija katastrofalno je poražena od "letećih" Holanđanki - 20:36 (6:17), dok su aktuelne šampionke planete, Brazilke, takođe razočarale protiv čvrstih Rumunki - 22:25 (8:13).

Od prvog minuta srpske rukometašice su delovale potpuno izbezumljeno na terenu. Napad je bio neorganizovan, totalno smušen, a odbrana praktično nije postojala. Holanđanke su od prvog minuta znale šta hoće, bez mnogo komplikovanja su šutirale ka našem golu i pogađale, pa je, "dok bi dlanom o dlan" na semaforu stajalo 1:7.

Srpkinje su igrale jako sporo u napadu i bez potrebe komplikovale svaku akciju, što su daleko agilnije rivalke koristile da nam oduzimaju loptu i brzim kontranapadima "rešetaju" mrežu. U svakom trenutku se sticao utisak da rukometašice Holandije imaju brojčanu prednost na terenu, "letele" su po parketu i pored naših "uspavanih lepotica" bez problema dolazile u idealne pozicije za postizanje gola. Do 18. minuta razlika je bila koliko-toliko prihvatljiva (5:11), a tada sledi ubitačna serija rivala od čak 0:6 u narednih 11 minuta, koja je definitivno rešila pitanje pobednika.

kristina liscevic

U drugom poluvremenu Holanđanke su rutinski održavale ogromnu prednost. I pored toga što je selektor rivala dao šansu svim igračicama i odmarao glavne adute za četvrtfinale, razlika je na kraju porasla na, po nas neprijatnih, 16 golova.

Gori od rezultatskog debakla je katastrofalan prostup igri naših rukometašica. Totalna bezvoljnost i neborbenost nije dopuštena kada se radi o nastupima u nacionalnom dresu. I kada se rival opustio, naše igračice nisu pokazale karakter i volju da bar malo ublaže rezultatsku katastrofu. To svakako govori da većina od njih nema mentalni sklop pobednika, neophodan da bi se u sportu ostvarivali vrhunski rezultati.

Definitivno, vreme je za odlazak selektora Boškovića, kao i većeg dela ove ekipe.

Prva se iz reprezentacije povukla Biljana Bandelije, kapiten na ovom šampionatu.

Najveći problem tokom celog šampionata imali smo na poziciji golmana. I protiv Holandije naši čuvari mreže imali su užasno loš učinak - svega 11 odbrana od 47 šuteva (23%). Jeste da je naša igra bila loša u svim segmentima, ali sa golmanima koji nisu u stanju da zaustave gotovo nijednu loptu, nema te ekipe koja bi mogla da zabeleži trijumf.

Tako je Srbija, koja je pre samo dve godine, doduše u mnogo jačem sasatvu i pred svojim navijačima, postala vicešampion sveta, sada eliminisana već u osmini finala i neće ni imati priliku da igra kvalifikacije za Olimpijadu u Riju 2016. godine.

Najveći deo krivice snosi rukovodstvo Rukometnog saveza Srbije, koje je dalo poverenje pogrešnom čoveku, što nas je koštalo još jednog velikog neuspeha.