POČEO ATP MASTERS 1000 TURNIR U PARIZU: Pobeda Viktora posle spasene dve meč lopte, poraz Lajovića

Viktor Troicki iz nedelje u nedelju je akter neverovatnih mečeva, srpski teniser gubi dobijene, a dobija izgubljene. Protiv Adrijana Manarina naš as je bio u mat-poziciji. Vodio je Francuz u odlučujućem setu sa 4:5 i servirao, imao 40:15 i dve vezane meč lopte, ali je Viktor uspeo da se izvuče, napravi ribrejk u tom prelomnom gemu i na kraju slavi - 6:4, 3:6, 7:6 (7:5).

Veoma čudno je počeo ovaj neverovatno uzbudljiv meč prve runde turnira Masters 1000 serije u Parizu. U prvom setu kao da je bio u pitanju meč ženskog tenisa, viđeno je čak pet brejkova i ogroman broj prilika za oduzimanje servisa. Srbin je ekspresno poveo sa 2:0, ali je isto tako brzo i proćerdao prednost i dozvolio Manarinu da dođe do egala (2:2). Nastavila se serija brejkova, poveo je Troicki sa 3:2, a zatim sprečio novi ribrejk Francuza, anuliravši dve brejk šanse u šestom gemu.  Psihički je pao domaći teniser, Viktor je nastavio seriju do 5:2, ali, umesto da rutinski privede set kraju sa 6:2, u narednom gemu kada je imao prednost početnog udraca, uzeo je samo jedan poen (5:3). Prišao je Adrijan na 5:4 i ne samo to, u poslednjem, desetom gemu uvodne deonice viđena je prava drama. Imao je 60. teniser sveta iz Francuske čak tri brejk-bek lopte za potpun povratak u set i izjednačenje na 5:5 (15:40 i još jednu prednost), ali se opet srpski teniser provukao "kroz iglene uši" i nekako dobio taj gem, a time i set sa 6:4.

Posle neobičnog, superuzbudljivog prvog seta, usledio je kratak i ne tako zanimljiv drugi. Presudio je samo jedan brejk, koji je Manarino napravio u šestom gemu (2:4), kaznivši Viktora za propuštene dve brejk šanse u prethodnom, petom gemu. Bez problema je uskoro ljubimac domaće publike došao od izjednačenja na 1:1 u setovima (3:6).

Pravi triler viđen je odlučujućem periodu igre. U prvom delu trećeg seta ličio je na drugi i voda je išla na "vodenicu" Francuza, koji je u petom gemu oduzeo servis srpskom teniseru (2:3) i brzo stigao do 3:5, dakle, na samo gem od pobede. Tada Troicki dobija svoj servis gem "sa nulom" za 4:5, ali Manarino ima servis za meč. Poveo je domaći igrač sa 40:15, ali neverovatni Viktor se ne predaje, spasava dve vezane meč lopte na servis rivala, sa tri uzastopna poena dolazi do brejk-bek šanse. Prvu naš as ne koristi, ali drugu realizuje i stiže do egala (5:5). Već u narednom gemu Beograđanin je u novim problemima, ali uspeva da odbrani jednu brejk loptu i povede sa 6:5. Manarino stiže do taj-breka (6:6), ali sredinom 13. gema popušta i duplom greškom poklanja mini-brejk Troickom (4:3). Sa dve servis bombe srpski as stiže do tri vezane meč lopte (6:3), dve ne koristi, ali treća je bila sreća - 7:5 i pobeda od 2:1 u setovima.

Viktorov protivnik u narednoj rundi je peti nosilac Kei Nišikori, koji je bio slobodan na startu. Japanac je prošle nedleje igrao finale Bazela i prilično ubedljivo poražen od Marina Čilića (1:6, 6:7). Nišikori vodi sa 4-1 u međusobnom skoru sa Troickim, a u jedinom ovogodišnjem duelu, na šljaci Rima, Japanac je slavio nakon tri seta - 7:5, 2:6, 3:6.

Dušan Lajović ponovo je bio malerozan protiv Iva Karlovića - 6:7 (4:7), 6:7 (5:7). Momak iz Stare Pazove šansu je propustio pre svega u uvodnoj deonici, jer je imao dve brejk šanse u šestom gemu, koje nije iskoristio, a Zagrepčanin nije nijednom došao u priliku da oduzme servis Duciju. "Div sa Šalate" (211 cm) je iskoristio svoj moćan servis za trijumf u oba taj-breka, a interesantno je da je presudio samo po jedan mini-brejk. Lajović niti jednom nije uspeo da dođe do poena u taj-brekovima kada je gorostasni Ivo imao prednost početnog udarca, pa, naravno, nije ni mogao da dođe do seta.

Međusobni skor je sada 0-5 u korist hrvatskog tenisera.

Nenad Zimonjić imao je jednu od najlošijih sezona u karijeri, a okončana je porazom u prvoj rundi Pariza. Srpski dubl Zimonjić-Đoković lagano je poražen od Francuza Alisa i Manarina, dobitnika vajld-karte orgaizatora - 3:6, 4:6. Ni Novak nije baš u preterano dobrom raspoloženju, mada u singlu ima povoljan žreb. Rivala svetskog broja jedan u drugom kolu je Žil Miler.

Međusobni skor je 3-0 u pobedama (setovi 8-0), ali plaši činjenica da je Luksemburžanin u dobroj formi. U Bazelu je Miler igrao polufinale i umalo iznenadio Keija Nišikorija. Imao je Žil dve meč lopte u drugom setu, u desetom gemu na servis Japanca, ali ih 34. igrač sveta nije iskoristio. Osokoljeni Nišikori je uspeo kasnije da dobije taj-brek drugog i prilično lako odlučujući treći set.