PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 11. KOLO: Fenerbahče i dalje prejak, novi poraz Zvezde

Fenerbahče je i dalje suviše veliki "zalogaj" za košarkaše Crvene zvezde. Beogradski "crveno-beli" pružili su solidan otpor favoritu u Istanbulu, zaslužili su manje ubedljiv poraz, ali na kraju je ipak bilo 15 razlike za četu Željka Obradovića - 87:72 (20:18, 21:13, 27:19, 19:22).

Sem poslednje, Zvezda je najbolju igru pružila u uvodnoj deonici, koju je trebala da dobije. Imao je prvak ABA lige odličnu igru, pogotovo u odbrani, većim delom ovog perioda igre. Naš šampion imao je maksimalnu prednost od pet poena (9:14), ali par grešaka u finišu uticalo je da Fener nekako stigne do vođstva u poslednjim trenucima prve četvrtine (20:18).

Ovakav rasplet pomalo je deprimirao košarkaše Zvezde, koji su jako loše započeli drugi kvartal. Čak pet minuta nisu izabranici Dejana Radonjića uspeli da ubace koš, pa je prednost domaćina rasla iz minuta u minut, do 14 poena viška (32:18, serija 12-0 u drugom periodu, ukupno 14-0 ako se računaju i dva poslednja koša u prvom periodu). Delovalo je da Beograđanima preti katastrofa zbog očajnog izdanja u napadu (u jednom trenutku ukupan šut iz igre Zvezde bio je svega 27%, a iza linije od 6,75 metara nije bilo ni upisa, 0/5). Srećom, proradio je Marko Simonović i sa dve trojke pokrenuo naš tim, koji je prepolovio vođstvo Turaka sa 14 na 7 poena (od 34:20 do 34:27). Nažalost, opet je u finišu škripalo u napadu, pa se na veliki odmor otišlo sa deset poena viška na kontu domaćina (41:31).

Loše je nastavila Zvezda i u trećoj četvrtini. I pored dobre odbrane, prednost finaliste prošlogodišnje Evrolige je rasla, jer je u ofanzivi i dalje "crveno-bela" četa imala velike probleme. U poslednjem kvartalu prvak Srbije je ublažio poraz, a da nije bilo par glupih grešaka u poslednjem minutu, razlika u korist Turaka mogla je biti i jednocifrena.

Uzrok poraza, pored lošeg šuta našeg tima, je Fenerova je čvrsta igra u reketu. Ulasci pod koš srpskih igrača često su završavali "bananama" najboljeg pojednica meča, Ekpe Judoa, koji je čak pet puta postavio "rampu" za Zvezdine košarkaše. Amerikanac poreklom iz Nigerije za 24 minuta u igri upisao je 15 pogodaka, imao devet uhvaćenih i jednu "ukradenu loptu, a čak pet puta je uspešno proigrao saigrače, za ukupan indeks korisnosti od 34 i epitet MVP-a utakmice.

Osim Judoa, i ostali košarkaši Fenerbahčea su pružili dobre partije. Jan Veseli je upisao 14 koševa, uz pet skokova, tri assitencije i po jednom "krađom" i blokadom. Takođe su jako dobri bili Grk Kostas Slukas (10p, 9as, 3sk, 3ol) i bivši Zvezdini asovi Pero Antić (13p, 3sk, 1as,1ol) i Nikola Kalinić (8p, 4/4 dvojke, 6sk, 2as).

U ekipi Zvezde po običaju dobri Simonović (14p, 6sk, 1ol) i Kuzmić (8p, 10sk, 3as, 1ol), a veliko prijatno iznenađenje bio je Ognjen Dobrić, koji je za svega 12 minuta upisao 10 koševa (šut za dva 5/6).

Posle novog poraza, trećeg u nizu, Crvena zvezda ima skor 4-7 i da bi zadržala šanse za plasman u top 8, neophodno je da u narednoj rundi u Beogradu savlada Makabi iz Tel Aviva. Slavni "ponos Izraela" je trenutno "u raspadu", juče je doživeo debakl protiv "fenjeraša" Broze Bamberga kod kuće (70:85), tako da bi puleni Dejana Radonjića morali to da iskoriste ako žele da ostanu u igri.