PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - SEDMO KOLO: Katastrofa Zvezde, CSKA kao kaznena ekspedicija

Crvena zvezda nastavlja seriju poraza u Evroligi. Ruku na srce, nije ni bilo realno da se košarkaši srpskog prvaka "vade" za kiks protiv Bamberga protiv moćnog CSKA, ali niko nije očekivao pravi potop beogradskih "crveno-belih" u "Areni". Gosti iz Moskve "sa kamatom" su se osvetili Zvezdi za prošlogodišnji poraz u Beogradu, šampion ABA lige je doživeo pravu blamažu pred svojim navijačima - 59:85 (10:22, 17:22, 7:21, 25:20).

Sreća da je na klupi ruskog giganta bio veliki prijatelj Srbije, Grk Dimitris Itudis, inače bi poraz Zvezde bio daleko teži. No, CSKA je ove godine toliko kompaktna ekipa, da ni druga postava nije nimalo slaba, pa beogradski "crveno-beli" u poslednjoj četvrtini nisu uspeli da značajnije smanje ogromnu razliku, koja je krajem trećeg kvartala išla i do ogromnih "minus 33" (32:65).

Poraz našeg prvaka jeste bio očekivan, ali navijači su svakako zaslužili da vide žestoku borbu, a ne kapitulaciju potpisanu od prvog minuta. Ponovo je očajan start bio koban za "crveno-bele", a to se već ponavlja u poslednje tri evroligaške utakmice.

Poveli su "armejci" odmah sa 2:6 i 4:8, a posle smanjenja na 7:8 usledila je serija 0-7, koja je dala nagoveštaj konačnog ishoda. Uvodna deonica završena je vođstvom gostiju od 12 koševa razlike (10:22).

Ništa bolja igra Zvezde nije viđena ni u drugom periodu igre. Ekspresno je prednost Moskovljana otišla na "+15" (13:28). Sredinom ove četvrtine puleni Dušana Alimpijevića su pokušavali da svedu zaostatak na jednocifren broj, ali 25:35 je bio maksimalan domet domaćih košarkaša. Do kraja prvog poluvremena serija gostiju 2-9 dovela je do neprijatnih "-17" na velikom odmoru (27:44).

Posle očajnog prvog poluvremena Zvezdinih košarkaša, očekivala se žestoka kritika trenera i bolja igra u nastavku, međutim, upravo u trećoj deonici usledio je totalni potop. Delovali su igrači u "crveno-belim" dresovima potpuno nezainteresovani za događanja na parketu, nisu mogli da pogode ni "belu mačku", dok su Rusi bez milosti zasipali koš domaćeg tima. Krajnji rezultat 7-21 dovoljno govori o totalnoj nemoći srpskog šampiona, CSKA je pred kraj treće deonice imao više nego dvostruko bolji košgeterski učinak (32:65).

Utišala se, inače ne baš prepuna "Kombank Arena" (nešto manje od 14.000 gledalaca), bilo je pomalo neprijatno, jer je pretila nezapamćena katastrofa. Na sreću, Itudis je sugerisao svojim asovima da "sklone nogu sa papučice gasa", pa je poslednji kvartal protekao u opuštenoj igri, nalik nekoj prijateljskoj utakmici. Zvezda je malčice ublažila poraz, ali se svejedno pošteno obrukala u ovom duelu i razočarala svoje navijače.

Nije na pravi način reagovao na ovakvu situaciju ni neiskusni trener Alimpijević. Nije prvi stručnjak Zvezde kriv za poraz, ali svakako je iskazao manjak autoriteta i nije uspeo da motiviše svoje košarkaše da pronađu u sebi potrebnu energiju da se na mnogo dostojniji način suprotstave višestrukom prvaku "Starog kontinenta".

U poraženom timu jedina svetla tačka bio je Tejlor Ročesti (15p, 2sk, 5as, 2ol), dok su svi ostali podbacili. Kod gostiju, briljirao je Amerikanac Kajl Hajns sa indeksom korisnosti 26 (13p, 4/4 dvojke, 5/6 penali, 7sk, 2as, 3ol, 2blk), a veoma dobar bio je i plej Serhio Rodrigez (11p, 2sk, 9as).

Za utehu Zvezdašima, katastrofe su pretrpeli i Real Madrid na gostovanju u Baskiji, kao u Himki u Atini i Makabi pred svojim navijačima. A čak tri meča rešavana su nakon produžetaka i sva tri su dobili gosti (Žalgiris, Olimpijakos, Armani), pri čemu je ekipa iz Milana morala da odigra čak i dva nastavka po pet minuta.

Rezultati 7. kola:CRVENA ZVEZDA BEOGRAD - CSKA Moskva 59:85, Makabi Tel Aviv - Efes Istanbul 72:92, Panatinaikos Atina - Himki Moskovska oblast 93:65, Baskonija Vitorija - Real Madrid 105:75, Broze Bamberg - Barselona 84:81, Fenerbahče Istanbul - Olimpijakos Pirej 83:90 p.p. (75:75),  Unikaha Malaga - Žalgiris Kaunas 83:85 p.p. (72:72), 90:83, Valensija - Armani Milano 98:103 p.2p. (74:74, 85:85).

Tabela: CSKA 6-1, Himki, Olimpijakos 5-2, Real, Fener, Makabi, Žalgiris, PAO, Bamberg 4-3, Baskonija, Valensija, Unikaha 3-4, Barsa, Efes, ZVEZDA, Armani 2-5.

Vremena za tugu nema, već sutra izabranici Dušana Alimpijevića gostuju u Pireju, izuzetno jakom Olimpijakosu, protiv koga je tradicija najgora moguća - Zvezda nema pobedu u najkvalitetnijem evropskom klupskom takmičenju.

Male su šanse da se i ovoga puta to promeni, ali je važno da se značajno popravi pristup igri i borbenost.

Susret 8.kola Evrolige Olimpijakos - Crvena zvezda igra se od 20 časova u Pireju.