EVROPSKO PRVENSTVO ZA RUKOMETAŠE: Nesrećan poraz Srbije od domaćina Poljske

Muška rukometna reprezentacija Srbije doživela je minimalan i prilično nezaslužen poraz od Poljske na startu Evropskog prvenstva - 29:28 (14:15). Srpski rukometaši igrali su izvanredno u većem delu meča i potpuno ravnopravno parirali favorizovanom domaćinu šampionata, bodrenom od preko 14.000 navijača u Krakovu, ali su na kraju ostali bez vrednog boda. Meč-viner je bio iskusni golman domaće selekcije, Slavomir Šmal, koji je zaustavio šut za izjednačenje našeg kapitena Ivana Nikčevića sa sedam metara, u poslednjem minutu utakmice.

Inače, junak meča Šmal je veći deo meča proveo na klupi, jer je u prvom delu susreta bio potpuno nemoćan protiv silovitih šuteva Petra Nenadića, koji je postigao šest od prvih osam golova Srbije. Na drugoj strani, tragičar utakmice Nikčević je igrao izvanredno svih 60 minuta, zajedno sa Nenadićem bio najefikasniji u našem timu sa sedam pogodaka, realizovao prvih pet sedmeraca za našu reprezentaciju, ali nije imao sreće da odličnu partiju kruniše i pogotkom u poslednjem minutu koji bi nam, najverovatnije doneo nerešen rezultat. Doduše, da nije bilo klasičnog "domaćinskog" suđenja rumunskih arbitara, ne bi ni došlo do toga da pokušavamo da izjednačimo u poslednjim trenucima meča, već bi možda Srbija ostvarila i pobedu, ali šta je tu je. U svakom slučaju, našim rukometašima se ne može ništa zameriti posle duela sa Poljacima, jer su pružili svoj maksimum, a u sportu ne pobeđuje uvek bolji tim.

petar nenadic

Obe ekipe bile su vrlo efikasne u napadu, dok su manje uspešne bile u odbrani, iako se igralo vrlo čvrsto, na momente i grubo. Sudije su dozvolile takvu igru, što je odgovaralo fizički superiornijem domaćinu, a na kraju je Poljska imala samo šest minuta kazne (3 isključenja), a Srbija 10, od toga Mijajlo Marsenić 6. Poslednje isključenje našeg pivotmena bilo je zbog prigovora, u trenutku kada je lopta bila u našem posedu, što je umnogome odredilo tok meča.

Golmani nisu briljirali, mada je Darko Stanić svakako bio mnogo uspešniji od poljskih kolega. Prvi čuvar mreže Srbije zabeležio je 13 odbrana od 39 upućenih šuteva (33% uspešnosti), dok su poljski golmani Višomirski i Šmal imali po 5 odbrana od ukupno 38 šuteva srpskih rukometaša (svega 26%). Ipak, nismo uspeli da iskoristimo mnoge njegove odlične intervencije da organizujemo brze kontre i polukontre iz kojih bismo došli do "lakih" golova.

Nažalost, naš rezervni golman Slaviša Đukanović nije uspeo da duže odmeni i odmori Stanića, pošto za nekoliko minuta koliko je proveo u igri nije imao nijednu uspešnu intervenciju, a primio je tri pogotka, pa je naš selektor Dejan Perić bio prinuđen da vrati na gol našeg "ministra odbrane".

zelenovic nemanja

Posle meča, selektor reprezentacije Srbije, Dejan Perić, izjavio je:

"Čestitam reprezentaciji Poljske na pobedi kojom je otvorila ovo prvenstvo. Iako smo danas igrali protiv domaćina, išli smo  na pobedu i verujem da je za mnoge srpski tim iznenađenje. Imali smo svoje šanse. Igrali smo kvalitetno u napadu, ali nismo došli u situaciju da materijalizujemo taj dobar napad zbog odbrane, koja nije bila na očekivanom nivou. Razlog tome je i individualni kvalitet poljskih igrača. Zadovoljan sam mentalnim sklopom i karakterom moje ekipe. Želeli smo i borili se do samog kraja za pozitivan rezultat. Verujem da su svi prisutni u hali do poslednjeg trenutka strepeli za rezultat. Igraćemo iz utakmice u utakmicu, verujem, sve bolje."

Posle ovako nesrećnog poraza, naravno, biće teško psihološki oporaviti ekipu za naredni duel u grupi A, a protivnik je najgori mogući, Francuska, aktuelni olimpijski, svetski i evropski prvaci.

Meč se igra sutra sa početkom od 18,15 časova.

U prvom meču "trikolori" su pobedili Makedoniju sa 30:23 (12:12).