ZAVRŠEN ATP 250 TURNIR U DOHI: Novak odbranio titulu posle maratonskog okršaja s Marijem

Novak Đoković uspešno je započeo 2017. godinu, pošto je, posle velike borbe, koja je trajala gotovo tri sata, uspeo da savlada prvog igrača sveta Endija Marija i odbrani titulu u Dohi - 6:3, 5:7, 6:4. Iako se radi o turniru kategorije ATP 250 borba dvojice najboljih tenisera planete ličila je na neko finale Masters 1000 serije. Očigledno je da se ovo rivalstvo podiglo na viši nivo, krunisanjem Škota na tronu svetskog tenisa krajem prošle godine.

Mogao je Nole lakše i ubedljvije da dobije ovo finale. Propustio je naš as čak tri meč lopte u drugom setu, ali baš zbog te činjenice, da je uspeo da slavi i pored velikog propusta, kao i podatka da je polufinale sa Verdaskom dobio posle pet spasenih meč poena, ovaj trofej ima posebnu težinu, mnogo veću od dolarske nagrade i broja osvojenih bodova.

Neočekivano lako i ubedljivo dobio je Srbin uvodnu deonicu finala. Nije bilo brejka do osmog gema, kada je Đoković jedinu priliku koja mu se ukazala u prvom setu momentalno iskoristio i zatim u narednom gemu odservirao fantastično (bez izgubljenog poena) za 6:3 i vođstvo od 1:0 u setovima. Prvi period igre potrajao je 49 minuta.

Ubedljivo najveća drama viđena je u drugom setu. U sedmom gemu Novak je napravio novi brejk, uskoro poveo i sa 5:3 i delovalo je da je meč gotov, da će vrlo brzo biti završen pobedom srpskog igrača u dva seta. Nažalost, nije bilo tako. Kod 5:4 Đoković propušta tri meč lopte na svoj servis, pre svega zato što je u sve tri prilike čekao grešku Britanca i tako mu dao šansu da se vrati. Endi je prihvatio izazov i agresivnom igrom došao do ribrejka i rezultatskog egala (5:5). Svestan da je sam kriv zbog ovakvog raspleta, nervozni Novak je izgubio i naredna dva gema, a time i set - 5:7.

Vulkanska je bila erupcija besa našeg najboljeg sportiste svih vremena, nastradalo je sve što se našlo na putu balkanskoj užarenoj lavi - reket, majica, članovi stručnog štaba u boksu, čak i jedan gledalac je slučajno pogođen lopticom koju je Nole malo jače bacio. Kažnjen je Đoković opomenom od sudije Bernardeša, kasnije je čak izgubio i poen, ali nebitno, važno da je uspeo da se oslobodi ogromne negativne energije koju je akumilirao u sebi.

I pored neshvatljivo izgubljenog drugog seta, uspeo je srpski as da se pribere i da veoma dobro odigra treći set. U šestom gemu Novak je uspeo da odbrani jednu brejk loptu, a već u narednom oduzima servis Mariju i to "sa nulom" (4:3). Prave drame do kraja nije bilo, Srbin bez problema dobija oba gema na svoj servis i rešava odlučujući set u svoju korist sa 6:4. Ovoga puta Đoković je u završom gemu realizovao već prvu meč šansu (ukupno četvrtu) i to tako što je kontrolisao poen od početka do kraja, bio agresivan i poentirao na mreži sigurnim dubokim volejom.

Nole je tako odbranio titlulu u Dohi i stigao do 67. ATP trofeja u karijeri u 96. finalu. Skor sa prvim teniserom sveta, Marijem, poboljšan je na čak 25-11 u pobedama, u finalima je 11-8 (kod Gren slemova 5-2).

Đoković je sačuvao tradiciju po kojoj dobija Endija uvek kada reši prvi set u svoju korist (19-0 je u tim situacijama).

Sem Novaka, ove nedelje su zapažene rezultate ostvarili još dvojica srpskih tenisera. Janko Tipsarević je slavio na čelindžeru u Bankoku, a Nikola Milojević je igrao finale u dalekoj Novoj Kaledoniji (Okeanija).