Blog

ATP MASTERS 1000 TURNIR U TORONTU: Novak u polufinalu, Berdih propustio veliku priliku

Novak Đoković odigrao je katastrofalno loše protiv Tomaša Berdiha, ali je ipak slavio i to u dva seta - 7:6 (8:6), 6:4.

Prosto je neverovatno šta je Čeh ispustio u uvodnoj deonici, to se može objasniti samo žestokim kompleksom koji je razvio u odnosu na teniskog kralja. Imao je Berdih brejk lopte u svakom gemu na Novakov servis u prvom setu (realizacija 1/8, Đoković 1/1), što nije ni čudo pošto je srpski teniser bio očajan što se tiče početnog udarca (samo 45% ubačenog prvog servisa).

Đoković je, uopšte, igrao vrlo loše u početnom delu igre. Uglavnom se opredelio za prebacivanje i čekanje greške rivala. Sa tako mlakom, pasivnom, totalno defanzivnom igrom teško je pobediti i tenisera koji je oko 200-tog mesta na ATP listi, a kamoli jednog od najstabilnijih igrača "belog sporta", člana top-tena neprekidno već više od šest godina. Ipak, presudio je psihološki problem Berdiha, koji jednostavno nema dovoljno samopouzdanja da pobedi Novaka čak i kada našem asu ništa ne polazi za rukom.

Svetski broj jedan poveo je u prvom setu sa 5:2. Međutim, onda je totalno pao u igri, dozvolio poravnanje na 5:5, plus je Čeh imao tri brejk prilike u 11. gemu, mogao je da nastavi seriju i možda sa 5:7 reši set u svoju korist. Međutim, promašio je Tomaš par zicera i tako znatno olakšao posao srpskom teniseru, tako da je odluka pala u taj-breku.

No1e je bolje startovao, poveo sa 3:1, a onda je usledio period Berdihove dominacije (pet poena u nizu). Stekao je Tomaš ogromnu prednost od 3:6 u taj-breku, imao tri vezane set-lopte, od kojih prve dve na svoj servis, ali je uspeo sve to da prokocka i izgubi odlučujući 13. gem.

Kako? Najpre se na prvoj set lopti Berdih "samoubio" dvostrukom servis greškom (4:6), a zatim je dobro odservirao, ali je usledio fantastičan retern Noleta, pravo pod noge visokog Čeha, koji nije uspeo da reaguje na pravi način (5:6). Imao je lepu priliku i na trećoj set lopti Tomaš, jer je Đoković opet promašio prvi servis, ali ni tu nije bio dovoljno čvrst u dužoj razmeni (6:6). Svestan propuštenih šansi, Čeh se unervozio i izgubio i naredna dva poena u nizu, pa je No1e na volšeban način uspeo nekako da dobije prvi set - 8:6.

Napravio je Nole u uvodnom setu tri "duple", a ukupno čak 21 neiznuđenu grešku, trostruko više od broja vinera (mizernih sedam). Berdih je bio nadmoćniji i agresivniji u gotovo čitavom toku seta, što govori i njegov znatno bolji učinak od 20 direktnih poena i 31 greške. Ali, i pored znatno lošije statistike, Đoković je poveo sa 1:0 u setovima.

Naravno da Čeh nije uspeo da se oporavi posle ovakvog gubitka prvog seta. Jedini brejk u nastavku viđen je u trećem gemu. Vodio je sa 40:15 Berdih, a onda je počeo da "zanoveta" i da se svađa sa sudijom oko kvaliteta loptica. Iskusni vuk Novak je "nanjušio" svoju šansu, uzeo je naredna četiri poena i tako oduzeo servis Čehu. Stečenu prednost Nole je rutinski održao do kraja meča - 6:4. Ne nekom naročito dobrom igrom, već pre svega koristeći "tanke" živce Berdiha.

Protivnik u polufinalu je još jedna "stara mušterija" Novaka, Gael Monfis. Francuz  je iznenadio ljubimca kanadske publike, Miloša Raonića i prilično ubedljivo ga savladao - 6:4, 6:4. Monfis je u seriji od devet pobeda, jer je prošle nedelje slavio na turniru ATP 500 kategorije u Vašingtonu.

Skor na ATP turu je čak 11-0 u korist najboljeg sportiste sveta.

Gael je ipak jednom dobio Novaka, i to u njihovom prvom odmeravanju snaga. Bilo je to pradavne 2004. godine na turniru najniže kategorije, fjučersu (nagradni fond samo 10.000 dolara) u Italiji.