PRVA FAZA KOŠARKAŠKE EVROLIGE - 18. KOLO: Zvezda gazi i u gostima, Makabi pao u Tel Avivu

Košarkaši Crvene zvezde opravdali su epitet najprijatnijeg iznenađenja Evrolige. Izabranici Dejana Radonjića nastavili su seriju uspeha i na gostovanju u Izraelu, gde je još jednom savladan slavni Makabi - 67:71 (17:16, 17:17, 20:15, 13:23). Beogradski "crveno-beli" ostvarili su petu pobedu zaredom u najkvalitetnijem evropskom košarkaškom klupskom takmičenju i ekipa su koja je u ubedljivo najboljoj formi u poslednja dva meseca.

Posle demoliranja "ponosa Izraela" u Beogradu 15. decembra (83:58 za Zvezdu) višestruki šampion "Starog kontinenta" poražen je i pred svojim navijačima u Tel Avivu, iako je naš prvak pružio jednu od lošijih partija u poslednje vreme. Opet je presudila Zvezdina "granitna" odbrana, pošto je učinak u napadu bio prilično mršav. Tri i po četvrtine je domaćin uglavnom imao minimalnu prednost, ali u poslednja četiri minuta Radonjićevi puleni su "začarali" svoj koš i od 67:62 serijom 0-9 zadali bolan udarac Makabiju, koji je ovim porazom praktično izgubio sve šanse da se nađe u Top 8 fazi.

Veliki timovi pobeđuju i kad im ne ide, a Zvezdi uopšte nije išlo dobro na ovom gostovanju u Izraelu i zato je pobeda još vrednija. U sastavu našeg šampiona nije bilo puno raspoloženih pojedinaca, presudila je velemajstorska igra Stefana Jovića onda kada je to bilo najpotrebnije, u finišu meča. Plejmejker "crveno-belih" ubacio je ukupno 14 poena, sedam puta dobro proigrao saigrače, uhvatio tri, a "ukrao" jednu loptu, što samo po sebi i nije neki toliko dobar učinak, ali Jovićevo preuzimanje odgovornosti u trenucima odluke, svakako mu dodeljuje epitet "meč-vinera" u duelu sa Izraelcima.

Značajan doprinos pobedi, uprkos maloj minutaži, imao je Dion Tompson, najnovije Zvezdino pojačanje. Posle par mečeva u kojima se više upoznavao sa saigračima, nego što je bio neki važan šraf tima, Topmson je ovoga puta imao zapaženu rolu. Upisao je Amerikanac 10 koševa (4/4 za dva, 2/4 penali) za samo 14 minuta provedenih na parketu, imao i po jedan skok, asistenciju i osvojenu loptu.

Standardno dobar bio je i Ognjen Kuzmić (8p, 9sk, 2as, 2ol), dok su u ofanzivi podbacile glavne uzdanice Zvezde u većem delu ove sezone, Čarls Dženkins i Marko Simonović, što su delimično kompenzovali borbenošću u fazi odbrane.

Domaćin je imao značajno bolji šut za dva poena (54,5%, Zvezda samo 42,5%), ali lošiji iza linije od 6,75 metara (8/22, srpski prvak odličnih 10/23). Ipak, ključna statistička kategorija u ovom duelu bio je broj izgubljenih lopti. "Crveno-beli" su bili fantastično skoncentrisani, samo sedam puta su kiksnuli u toku 40 minuta, dok je klub iz Tel Aviva imao 16 "prodatih" lopti, što ih je koštalo poraza.

Rezultati 18. kola: Makabi - CRVENA ZVEZDA 67:71, Fenerbahče - Panatinaikos 84:63, CSKA - Bamberg 85:64, Armani - Galatasaraj 92:87, Barselona - Efes 89:78, Darušafaka - Uniks 71:64, Žalgiris - Real 59:74, Olimpijakos - Baskonija 92:62.

Tabela Evrolige nakon 18. runde: CSKA 14-4, Real, Olimpijakos 13-5, Baskonija, Fener 11-7, PAO, ZVEZDA, Darušafaka 10-8, Efes, Barsa 8-10, Broze, Uniks 7-11, Žalgiris, Makabi 6-12, Armani, Galata 5-13.

Naredni duel Zvezda igra u Vitoriji, gde gostuje "ranjenoj" Baskoniji, koja je doživela pravu katastrofu u Pireju.

Meč se igra 24. januara, sa početkom od 21,30 časova.