ATP 250 TURNIRI U KINI, ŠENŽEN I ČENGDU: Janko Tipsarević i Viktor Troicki u polufinalu

Srpski teniseri nastavljaju sa odličnim rezultatima u Kini. Janko Tipsarević u Šenženu i Viktor Troicki u Čengduu našli su se u samoj završnici turnira, među četiri najbolja. Naši asovi su u četvrtfinalnim duelima ostvarili rezultatski gotovo identične pobede. Janko je nadigrao Tunižanina Žazirija sa 7:6 (8:6), 6:2, dok je Viktor bio bolji od Južnoafrikanca Andersona sa 6:3, 7:6 (7:4).

Tipsarević je odigrao izuzetno naporan i neizvestan uvodni set protiv Maleka Žazirija, u kom je spasao i jednu set loptu pre nego što je došao do pobede. Već u prvom gemu, na servis Tunižanina, odigran je pravi maraton od 14 poena, a srpski igrač nije uspeo da realizuje nijednu od čak pet brejk lopti. U narednom gemu, uloge su se promenile. Žaziri je stigao do 15:40 i dve vezane prilike za oduzimanje servisa Srbinu, ali i ovoga puta nije došlo do brejka. Tipsa je imao novu šansu u petom gemu, a Malek u desetom, kada je ta brejk lopta ujedno bila i šansa za osvajanje prvog seta. Ipak, bez brejka je okončano prvih 12 gemova, pa je odluka pala u taj-breku. Imao je Žaziri lepu prednost od 3:5, ali je Janko bio skoncentrisan u tim trenucima, preokrenuo na 6:5 i kasnije realzivoao drugu set loptu sa 8:6.

Posle tako izgubljene uvodne deonice, taško je bilo Žaziriju (55. na ATP listi) da povrati psihološku stabilnost. Tipsarević je u četvrtom gemu napravio prvi brejk (3:1), a u osmom drugi, koji je ujedno označio i kraj meča (6:2). Duel je trajao gotovo dva časa, od čega je sat i 16 minuta borbe bilo u prvom setu, a svega 41 minut u drugom.

Rival našeg asa u polufinalu Šenžena je Rišar Gaske. Francuz je teškom mukom savladao Rusa sa nemačkim pasošem, Mišu Zvereva (starijeg brata nedavnog pobednika Sankt Peterburga, Aleksandra). U oba seta presudio je taj-brek, a Gaske je bio smireniji u trenucima odluke - 7:6 (7:4), 7:6 (7:2).

Viktor Troicki imao je renomiranog rivala, Kevina Andersona, ali je potvrdio da je u usponu forme. Uvodnu deonicu je naš as vrlo lako dobio. Poveo je Viktor sa 3:0 na startu i rutinski zadržao stečenu prednost do kraja seta - 6:3. Prvi set trajao je samo 32 minuta, a mnogo veća borba viđena je u nastavku. U drugoj deonici nije bilo brejka, a jedine prilike imao je srpski teniser. U trećem gemu propustio je Troicki dve brejk lopte, a u 11. čak tri vezane šanse (0:40 na servis Južnoafrikanca). I pored propuštenih prilika našeg asa, u taj-breku nije bilo neizvesnosti. Ekspresno je Beograđanin stigao do 3:0, a uskoro i do 6:2 i četiri vezane meč lopte. Prve dve Viktor nije iskoristio, ali je bila "treća-sreća" - 7:4 i 2:0 u setovima.

Srpski igrač ima veliku šansu da dođe do borbe za titulu, pošto mu je rival u polufinalu senzacija turnira u Čengduu, mladi Rus Karen Hačanov (101. na ATP listi). Ovaj malo poznat 20-godišnjak izbacio je tri vrlo kvalitetna tenisera. U prvom kolu Hačanov je nadigrao Portugalca Žoaoa Souzu (2:0 u setovima), zatim Francuza Adrijana Manarina (2:1) i u četvrtfinalu četvrtog "kosturaša" turnira u Čengduu, Španca Felisijana Lopeza (6:3, 6:4).