ATP MASTERS 1000 PARIZ: Novak u polufinalu, teška pobeda protiv Tomaša Berdiha

Nastavlja se pobednička serija Novaka Đokovića. Najbolji teniser sveta izborio je plasman u polufinale turnira Masters 1000 serije u Parizu, posle velike borbe sa Tomašom Berdihom u dva taj-breka - 7:6 (7:3), 7:6 (10:8). Srpski teniser pružio je bolju igru nego u duelu sa Žilom Simonom, ali je i Čeh odlično odigrao i malo je nedostajalo da uzme bar jedan set Noletu, pošto je u obe deonice imao priliku za to.

Ipak, na kraju sve je završeno u znaku broja dva: 20. pobeda Novaka u 22 meča sa Tomašom, uz samo dva poraza, pobednički niz je povećan na 20 uzastopnih pobeda, a broj uzastopno osvojenih setova je sada rekordnih 28. Poslednji put je Novak poražen u finalu Sinsinatija, 23. avgusta, a poslednji put je naš as izgubio set u finalu Otvorenog prvenstva Amerike u Njujorku, 14. septembra, oba događaja protiv Federera.
nole

Iako potpuno dominira svetskim tenisom kao da nije sa ove planete, No1e je u meču sa Berdihom pokazao da nije nepobediv. Duel je bio potpuno ravnopravan od prvog do poslednjeg trenutka, nije bilo brejka, a obojica igrača su imala samo po jednu priliku da osuzmu servis rivalu i to u prvom setu. Đoković je svoju šansu propustio u trećem gemu, a Tomaš u dvanaestom, što je ujedno bila i set lopta za Čeha. U taj-breku prvog seta Nole je bio ubedljiv, lako je stigao do 6:2 i već drugu set loptu je realizovao za vođstvo od 1:0 u setovima.

U nastavku, još tvrđi i neizvesniji susret. Bez ijedne prilike za oduzimanje servisa stiglo se do novog taj-breka, gde je srpski teniser poveo sa 5:3, ali je Čeh hrabrom igrom tada osvojio tri poena u nizu i prvi stigao do set lopte. Međutim, Đoković brani i tu (na 5:6) i narednu set šansu (na 6:7 i servis Berdiha) i zatim dolazi do prve meč lopte i to na svoj servis (8:7). Ne koristi je, međutim, kod druge, na 9:8, češki teniser greši iz udarca koji ga je izuzetno služio u celom toku meča, bekenda i tako Nole stiže do teške, ali zaslužene pobede.

noki

Novak je neuporedivo bolje servirao nego protiv Simona - šest asova, procenat ubačenog prvog servisa fantastičnih 77%, realizacija odlična na prvi (80%) i solidna na drugi servis (53%), ali zato nije toliko dobro reternirao i nije bio dominantan sa osnovne linije kao što smo očekivali. Naravno, razlog za to je i odlična igra Berdiha, koji je bio neočekivano siguran, pogotovo na bekendu, svom inače lošijem udarcu, iz kog je pogodio i veliki broj vinera, što Đoković sigurno nije očekivao. U svakom slučaju, odličan test za najboljeg tenisera sveta, koji je No1e uspešno položio.

Novakov protivnik u polufinalu je Švajcarac Stanislas Vavrinka. "Stan the man" je pomalo neočekivano bio bolji od Rafaela Nadala, takođe posle totalno neizvesne borbe u dva taj-breka - 7:6 (10:8), 7:6 (9:7).

"Kralj šljake" je propustio mnogo prilika u ovom duelu. Vodio je Nadal 3:5 u gemovima u prvom setu, imao je i dve set lopte u taj-breku prve deonice (na 5:6 i 7:8 u poenima), ali je ipak na kraju izgubio uvodni deo igre. Još više šansi imao je Majorčanin u odlučujućem gemu drugog seta - vođstvo od 2:5, dve vezane set lopte (4:6) i još jednu kasnije (6:7), ali sve to mu nije bilo dovoljno ni da izbori makar treći set.

Da podsetimo, Nadal je dobio prvih 11 mečeva protiv Vavrinke, a sada je skor 13:3 u korist Španca, pošto je ove godine Sten dobio dva od tri međusobna duela. Ipak, nedavno je u Šangaju Rafa slavio sa izuzetno ubedljvih 6:2, 6:1, a i po rezultatima u poslednje vreme (finala upravo u najvećem gradu Kine i na prethodnom  turniru u Bazelu) delovalo je da je u mnogo boljoj formi od Švajcarca.

Novak protiv Stena vodi sa 18:4 u zvaničnim mečevima. Na betonu je 13-2, a na šljaci 5-2. Poslednji meč, u četvrtfinalu ovogodišnjeg Sinsinatija, Novak je lako dobio sa 6:4, 6:1, a gotovo identičnim rezultatom završen je i njihov jedini meč u pariskom "Bersiju". Godine 2013, takođe u borbi za plasman među četiri najbolja, bilo je 6:1, 6:4 za Đokovića.