Blog

LIGA EVROPE U FUDBALU: Partizan i Zvezda u grupnoj fazi, žreb povoljan

Posle godina posrtanja srpskog klupskog fudbala, najzad jedno prijatno iznenađenje - i Partizan i Crvena zvezda izborili su plasman u grupnu fazu Lige Evrope.

"Večiti rivali" imali su i dosta sreće u žrebu, pogotovo "crni-beli", koji nisu dobili nijednog rivala iz liga "petice".

Partizan je, posle 0:0 u Beogradu, neočekivano lako nadigrao Videoton u revanšu - 4:0 (3:0). Mađarski vicešampion je zasrljao na startu revanša, a prvak Srbije je iz brzih kontri završio sav posao već u prvom poluvremenu, kada je smestio tri lopte u mrežu domaćeg tima. Ekipa iz Sekešfehervara, koja je igrala na stadionu u selu Felčut (rodnom mestu mađarskog premijera Viktora Orbana), gde se nalazi fudbalska akdemija "Ferenc Puškaš", načeta je već u šestom minutu, kada je Kamerunac Leandre Tavamba iskoristio asistenciju Brazilca Evertona.

Posle ranog gola, sve je išlo "kao po loju" za srpskog šampiona. Najskuplje pojačanje beogradskih "crno-belih" ovoga leta, Gvinejac Sejduba Suma, u 24. minutu duplirao je prednost posle asistencije Đurđevića, a Uroš se 11 minuta kasnije i sam upisao u listu strelaca.

U nastavku, viđen je još jedan pogodak za Partizan. Đurđević je po drugi put pogodio metu za katastrofu Videotona - 4:0, ali i najverovatniji rastanak sa "crno-belima", jer se, po svoj prilici, seli u Pirej, u redove Olimpijakosa.

Mnogo teže je Crvena zvezda stigla do grupne faze Lige Evrope, posle 10 sušnih godina. "Crveno-beli" su nadigrali ruski Krasnodar sa 2:1 (1:0) na beogradskoj "Marakani" i na osnovu većeg broja datih golova u gostima prošli dalje (u Rusiji su poraženi sa 2:3).

Imala je puno sreće Zvezda u dvomeču sa Rusima. Najpre je u Krasnodaru izvukla izuzetno povoljan rezultat iako je domaćin bio neuporedivo bolji, čak mu je nije priznat potpuno regularan gol, kada je lopta posle topovskog šuta Mihaila Ristića završila na prečki i odbila se metar iza linije gola. Litvanske sudije to nisu videle, ili možda čak i nisu želele da vide, imajući u vidu veliku "ljubav" prema komšijama, tako da su beogradski crveno-beli" na kraju samo minimalno poraženi, uz dva postignuta gola.

U Beogradu, potpuno druga priča. Bez najboljeg igrača prvog meča, povređenog Mihaila Ristića, Krasnodar nije ličio na ozbiljan tim, pa je trijumf srpskog vicešampiona mogao i trebao biti ubedljiviji.

Veliki broj šansi je propustila Zvezda, ali je uz dva evro-gola, Nemanje Radonjića u sedmom minutu i pogotovo golčine Gelora Kange u 46. minutu, došla do zaslužene pobede i prolaza, i pored bezveze primljenog gola u finišu iz smešno dosuđenog penala, posle očajne procene nemačkog sudije.

Partizan je imao puno sreće i našao se u možda i najslabijoj od svih 12 grupa, B, u kojoj je prvi nosilac nekadašnji evropski velikan, a sada prosečan tim Dinamo iz Kijeva i dva totalna autsajdera, Jang Bojs iz Berna i Skenderbeg iz Korče.

Na drugoj strani, Zvezda, koja ove godine ima bolji tim i u znatno boljoj je formi od "večitog" rivala, nije bila tolika ljubimica Fortune. A, realno, nije ni mogla, jer je zbog očajnih rezultata u evropskim takmičenjima u poslednjih 10 godina izvlačena iz najslabijeg, četvrtog šešira (Partizan iz trećeg).

Ipak, ni grupa H, u kojoj su beogradki "crveno-beli" nije neprelazna. Apsolutni favorit je londonski Arsenal, dok su nemački Keln i beloruski Bate Borisov ekipe kojima izabranici Vladana Milojevića mogu da pariraju.

U prvoj rundi, 14. septembra, Partizan gostuje u Švajcarskoj, Jang Bojsu, dok Zvezda u Beogradu dočekuje BATE.