Blog

KVALIFIKACIJE ZA SVETSKO PRVENSTVU U FUDBALU U RUSIJI 2018: Veliki preokret Srbije u Tbilisiju

Fudbalska reprezentacija Srbije zabeležila je važnu pobedu na gostovanju u Gruziji - 1:3 (1:1).

Ponovo je junak meča bio Dušan Tadić, naš ubedljivo najbolji igrač u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Rusiji.

Vezista Sautemptona postigao je izjednačujući pogodak za naš nacionalni tim u 45. minutu, kada je sigurno realizovao "najstrožu kaznu". Tadić je u drugom poluvremenu, sa dve lucidne asistencije Aleksandru Mitroviću (64. minut) i debitantu Mijatu Gaćinoviću (86) omogućio da dođemo do još dva pogotka, velikog preokreta i trijumfa u Tbilisiju.

Utakmica je katastrofalno počela za izabranike Slavoljuba Muslina. Srpska reprezentacija delovala je potpuno obezglavljeno u prvih pola sata.

Domaćin je poveo već u šestom minutu, golom Kačarave, koji je iskoristio neverovatan kiks Aleksandra Kolarova. Iskusni defanzivac Srbije je nonšalantno vraćao loptu golmanu Vladimiru Stojkoviću, brzonogi Gruzin je presekao to dodavanje, izašao sam pred našeg čuvara mreže i lako realizovao taj zicer.

Posle zaista idiotski primljenog gola, domaćini su se oskolili, dok su naši delovali kao grogirani bokser u ringu, koji samo čeka da "poljubi pod". Imali su Gruzijci još nekoliko prilika, od kojih jednu stotpostotnu iz koje je bilo teže promašiti nego dati gol. Na sreću, autsajder u ovom susretu nije znao da iskoristi taj krizni period srpske ekipe, pa je usledila kazna i to u najgorem mogućem momentu, u finišu prvog poluvremena.

Tada je Filip Kostić bio u izglednoj poziciji za postizanje pogotka, defanzivac domaće slekcije ga je povukao za rame, nesvestan da je sudija u neposrednoj blizini. Glavnom arbitru meča, Nemcu Feliksu Švajeru, nije preostalo ništa drugu osim da pokaže na "belu tačku" i dodeli žuti karton neopreznom Otaru Kakabadzeu.

Siguran realizator penala bio je Dušan Tadić, koji je loptu poslao u jednu, a golmana Gruzije, Giorgija Loriju, u drugu stranu.

Naš as je postigao četvrti pogodak u pet kvalifikacionih mečeva, a ostvario jem sa dve protiv Gruzije, čak sedam uspešnih asistencija, znači, nije učestvovao u samo jednoj akciji našeg tima koja se završila golom (ukupno 12 smo postigli). Zato nema nikakve sumnje da je Tadić pravi vođa naše najbolje fudbalske reprezentacije.

Posle srećno izborenog remija u prvih 45 minuta, u nastavku je viđena daleko bolja igra srpskih "orlova" i dva velemajstorska pogotka u mreži Gruzije. Najpre je Aleksandar Mitrović pokazao da zaista zaslužuje da igra u nekoj jačoj ligi od druge engleske (tzv "Premijeršip"), gde čak nije ni standardan u napadu "trulog" Njukasla. Dušan Tadić je iščeprkao jednu loptu na sredini terena, prosledio je ka Mitroviću, a onda je usledila prava eksplozija fudbalske moći srpskog centarfora. "Mitrogol" je opravdao svoj nadimak, jer je iz okreta, ne gledajući ka golu, uputio pravi projektil, koji je šokirao odbrambene igrače i golmana domaće reprezentacije, koji su pogledom ispratili to fudbalsko "đule" koje je pocepalo mrežu.

Nisu mogli Gruzini da se "opasulje" posle vodećeg gola Srbije, naš tim je preuzeo stvari u svoje ruke i potpuno kontrolisao utakmicu. Iskusni stručnjak na klupi našeg nacionalnog tima, Slavoljub Muslin, znao je da sačuva i pravovremenim izmenama čak i uveća našu rezultatsku prednost.

Debitivao je u A timu još jedan zlatni "orlić", ovenčan titulom svetskog juniorskog prvaka sa šampionata na Novom Zelandu, Mijat Gaćinović. A prvi nastup mladog igrača bio je kao iz snova. Mijat je nakon "duplog pasa" sa Tadićem na oko pet minuta pre kraja meča postigao još jedan prelep gol za našu reprezentaciju i postavio konačan rezultat, Gruzija - Srbija 1:3.

Naredna dva meča kvalifikacija igramo kod kuće. Prvo ćemo dočekati Vels, 11. juna, a zatim i autsajdera grupe Moldaviju, 2. septembra. Nakon toga slede dva gostovanja na kojima će pasti odluka o putnicima u Rusiju.

Prvo idemo glavnom rivalu u našoj grupi D, Republici Irskoj (5. septembra), a zatim, po kvalitetu i rejtingu, najjačem protivniku, nacionalnom timu Austrije (6. oktobra).

Poslednji meč kvalifikacija Srbija igra 9. oktobra kod kuće protiv Gruzije.